skip to main content
Breaking News

Bezcenný Dogecoin? Investor kvůli němu žaluje Elona Muska o 258 miliard dolarů

Elon Musk svou kontroverzí nejen v poslední době rozděluje společnost. Lidé se většinou dělí na ty, kteří ho bezmezně obdivují pro jeho vizionářství a dravost, nebo na ty, kteří ho nenávidí.

K té druhé skupině se rozhodně řadí i americký investor Keith Johnson, který za značné jmění nakoupil kryptoměnu Dogecoin a ve čtvrtek zažaloval nejbohatšího muže planety o neuvěřitelných 258 miliard dolarů. Údajně kvůli provozování pyramidového systému na zmíněné kryptoměně.

Ve stížnosti podané u federálního soudu na Manhattanu Keith Johnson obvinil Muska a jeho společnosti Teslu a SpaceX z vydírání, protože propagovali Dogecoin a zvyšovali tak jeho cenu. Ten nedávno společně s dalšími kryptoměnami zažil strmý propad.

„Obžalovaní si byli od roku 2019 vědomi, že Dogecoin nemá žádnou hodnotu, přesto Dogecoin propagovali, aby na jeho obchodování vydělali,“ uvádí se v žalobě. „Musk využil svého piedestalu nejbohatšího muže světa k provozování a manipulaci s pyramidovým schématem za účelem zisku, zviditelnění a pobavení.“

Stížnost také shrnuje komentáře Warrena Buffetta, Billa Gatese a dalších osob, které zpochybňují hodnotu kryptoměny, která se inspiruje oblíbeným psím memem. Společnosti Tesla, SpaceX ani Muskův právník dle Reuters na žádosti o komentář nereagovali.

Reklama

Ani právník žalobce Johnsona nereagoval na žádosti o komentář ohledně toho, jaké konkrétní důkazy, které by potvrdily, že Dogecoin je bezcenný a obžalovaní provozovali pyramidové schéma, jeho klient vlastní.

Johnson požaduje náhradu škody ve výši 86 miliard dolarů, která představuje pokles tržní hodnoty Dogecoinu od května 2021, a chce ji ztrojnásobit. Celkem tedy Muska a jeho společnosti žaluje o 258 miliard dolarů.

Žalující strana také požaduje, aby bylo Muskovi a jeho společnostem zakázáno propagovat Dogecoin a aby soudce prohlásil, že obchodování s Dogecoinem je podle federálních a newyorských zákonů hazardní hrou.

Společnost Tesla v únoru 2021 uvedla, že nakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a krátkou dobu je přijímala jako platbu za vozidla. Na svých stránkách Tesla také krátce za Dogecoin prodávala i firemní fanouškovské předměty.

Dogecoin se ve čtvrtek obchodoval za zhruba 5,8 centů, což je pokles oproti maximu z května 2021, kdy činil zhruba 74 centů.