Zakladatel
Amazonu a muž, který od Elona Muska nedávno obdržel stříbrnou
medaili za druhé místo v závodu o nejbohatšího člověka
planety, chce na nízkou orbitu Země umístit vesmírnou stanici
jménem Orbital Reef – čili orbitální útes.
Poté, co se Bezos v rámci svého projektu Blue Origin jako jeden z prvních civilistů podíval za vlastní peníze na hranici vesmíru na palubě plavidla New Shepard, přichází s plánem vystavět tam vesmírný business park pro projekty nejrůznějšího zaměření.
Prostory orbitální stanice podle něj budou moci jednotlivé subjekty využívat například jako hotel pro vesmírné turisty, laboratoře pro výzkum či tovární prostor pro vývoj nových technologií.
Pravda, zní to trochu jako skvělá premisa pro vesmírný horor, v němž z orbitální stanice unikne do orbitálního hotelu experimentální mutagen. Rovněž to však zní jako určitá verze 2.0 současné Mezinárodní vesmírné stanice, která slouží primárně k vědeckému výzkumu – a dosluhuje.
Orbital Reef je aktualizací konceptu ISS pro novou éru, v níž se do kosmu přesouvá mnohem větší portfolio pozemského výzkumu, stejně jako první vlaštovky pozemského byznysu včetně toho zábavního.
Podle tiskové zprávy, kterou k oznámení orbitálního byznys modelu Bezosův Blue Origin vydal, se budování stanice vedle vedoucích strategických partnerů Blue Origin a Sierra Space účastní také společnosti jako Boeing či subjekty z akademické sféry typu Arizonské státní univerzity.
Samotná stanice by měla spustit provoz ve druhé polovině probíhající dekády a jejím hlavním cílem není nic menšího, než otevřít ve vesmíru nové trhy a obchodní příležitosti.
Architektura stanice počítá s tím, že se bude rozšiřovat podle toho, jak se k ní budou připojovat noví podnikatelé s novými byznys plány podle toho, jak vesmírný trh poroste.
Otevřená je tato „kosmická vesnička“ sousedům všech kategorií: vědě, zábavě, logistice, výrobním i mediálním subjektům. Půjde o první soukromou podnikatelskou platformu ve vesmíru. Možnosti jsou kosmické.