Bývala jsem roztržitá. Běžně se mi stávalo, že jsem se na přechodu nerozhlédla na obě strany. Zapomínala jsem platit parkovací lístky a ztrácela své platební a kreditní karty. A když jsem začala pracovat na volné noze, v duchu tohoto přístupu jsem si řekla, že všechno přece bude tak nějak fungovat samo od sebe.

Jenže nefungovalo a já si uvědomila, že je načase vzít na milost vlastnost, které si hodně lidí dnes zas až tolik necení  pečlivost. Nebo chcete-li svědomitost. Myslím to vážně, pokud se snažíte a úspěch se ne a ne dostavit, tak se tomu nepoddávejte (existují studie, které dokazují, že pesimismus negativně ovlivňuje vaše pracovní výkony) a radši si ve svých věcech a přístupu k práci udělejte pořádek.

Čtěte také: Chcete být efektivní a úspěšní? Osvojte si těchto 7 návyků

Abych vás ještě trochu navnadila. Pečliví lidé žijí déle, ve škole mají lepší známky, páchají méně trestných činů, vydělávají více (platí to i o jejich partnerech), jsou vlivnější, mají lepší předpoklady, že povedou firmy, které budou dlouhodobě úspěšné, jsou šťastnější v práci a vedou spokojenější manželský život.

Svědomití lidé zkrátka nedělají věci, které by je dlouhodobě poškozovaly. Rozhodla jsem se, že to taky zkusím, a kupodivu jsem zjistila, že mi pečlivost opravdu pomohla. Tohle je sedm příkladů, kdy jsem za tenhle životní přístup byla opravdu ráda.

1. Krotí svůj nákupní apetit

Svědomití lidé znají možnosti svého rozpočtu a jsou méně náchylní slyšet na podlézavé slevové taktiky obchodníků. Dobře si uvědomují, co skutečně potřebují, a dokážou si také představit, jaké důsledky by pro ně bezhlavé utrácení mohlo mít. Dodržují proto základní money management a nekupují si věci jen tak.

Až budete příště vystaveni impulzivnímu nakupování, zeptejte se sami sebe, zda chcete více vydělávat, mít lepší vztahy a déle žít. Pokud odpovíte ANO, nákup ještě jednou zvažte.

2. Dělají si poznámky

Kdo je opravdu pečlivý, zvládne si přiznat, že si všechno nedokáže zapamatovat. Svědomití lidé si proto dají tu práci a cokoliv, co nechtějí zapomenout, si zapíšou.

Miliardář Richard Branson s sebou nosí zápisník vždy. A když jej zapomene, nápady si zapisuje do toho, co je po ruce. Třeba do cestovního pasu.

Slavný řecký obchodník Aristoteles Onassis kdysi řekl: „To, že si to napíšete, vás danou věc donutí skutečně udělat. Co si nenapíšete, to je ztracené. Je to ta nejlepší životní rada, kterou vás v žádné škole nenaučí.“

3. Nehrbí se

Váš postoj o vás mimo jiné říká, jak chcete, aby vás ostatní vnímali. Svědomití lidé stojí zpříma, nemají se totiž za co stydět. Snaží se vše dělat správně a mají i patřičnou sebeúctu.

Naopak shrbená záda mohou způsobit, že se budete cítit ve stresu, smutní a vystrašení. Chcete tak snad přistupovat k životu?

4. Nehýří

Maličkosti se sčítají. Nezdravá strava, alkohol, tabák… To vše, i podávané v malých dávkách, škodí. Není překvapením, že svědomití lidé si tato rizika uvědomují a snaží se podle toho chovat. Panuje u nich menší riziko rozvoje obezity a mají také lepší předpoklady skutečně zhubnout, pokud se pro to rozhodnou.

Méně pečliví lidé naopak více sledují televizi, déle spí a mají větší sklony k tomu, že spadnou do závislosti na kouření nebo alkoholu.

5. Neporušují sliby

Na svědomité lidi se dá spolehnout. Velice zřídka přijdou na domluvenou schůzku pozdě, natož aby nedorazili vůbec. Vědí, že maličkosti tohoto typu zcela pohřbívají šance na dlouhodobě zdravé vztahy.

Právě tahle vlastnost je patrně ten nejvýznamnější důvod, proč si svědomitost spojujeme s poctivostí a morální integritou.

To, že plníte své sliby, je totiž taky důkazem toho, že si dobře uvědomujete, co zvládnete a co ne. A podle toho to taky slibujete. Takže příště, než se k něčemu zavážete, si raději dvakrát rozmyslete, co je ve vašich silách.

6. Nevzdávají se

Svědomití lidé mají výdrž a nedají se snadno odradit. Když při řešení nějakého problému selžou, zkusí to znovu. Jejich úspěch nespočívá v tom, že by věci dělali lépe než ostatní, ale právě v tom, že to nevzdávají.

Psycholožka Angela Duckworth z University of Pennsylvania přišla na to, že silná kombinace vášně a vytrvalosti hraje při školním prospěchu dětí větší roli než IQ. Tvrdí, že upřímný zájem, konstantní procvičování, přesvědčení o smysluplnosti a naděje mohou utvrdit výdrž v každém z nás.

7. Neignorují problémy

Pečliví lidé berou život, jaký je, a vědí, že k němu patří i problémy. Když se jim něco nepovede, tak kvůli tomu nevyšilují, ale přijmou za to odpovědnost a snaží se to napravit. I díky tomu jsou v životě spokojenější a v práci podávají lepší výkon.

Z malých drobností, nad kterými běžně mávneme rukou, se mohou stát velké potíže. Svědomití lidé se jim snaží předcházet, a proto si dávají pozor i na každodenní maličkosti, někdo si poctivě stele postel, někdo pro jistotu sbírá účtenky.

Pečliví lidé jsou někdy dokonce až tak pozorní, že dokážou příchod některých problémů předpovídat dopředu.

Být svědomitý sice dnes nezní příliš sexy, ale je to něco, co se vám v životě ohromně vyplatí.