Nejdelší a nepochybně nejbizarnější maraton, či lépe řečeno organizovaný běh, o kterém jste kdy slyšeli, se koná každý rok v Bordeaux. Jmenuje se Marathon du Medoc a jednoduše řečeno dává pojmu hydratace zcela nový význam.

A to není všechno. Místo do sportovních dresů jsou běžci oblečeni do karnevalových  převleků – čím extravagantnější, tím lepší. Ovšem to, co dává maratonu ten skutečně speciální ráz, je jeho oficiální nápoj. O vodu ani energy drink ale nejde. Běžci se osvěžují vínem z nejslavnějších vinic v srdci Francie, kolem kterých vede jejich běžecká trasa. Není divu, že na posilněnou nedostávají ovoce ani energetické tyčinky, ale ty pravé francouzské delikatesy.

medoc II

Reportér deníku Guardian, který se zúčastnil loňského ročníku, o maratonu napsal: „Dráha měří přes 42 km a vede přes malebné vinice. Od účastníků povinně oděných do ozdobných dresů se očekává, že si během závodu vychutnají 23 sklenek známých ročníků vína a také do sebe nacpou lokální speciality, jako jsou ústřice, foie gras, sýry, steaky nebo zmrzlina. Brilantní.“

Jste v pokušení? Nejste sami. V loňském roce organizátoři evidovali přes 40 000 přihlášek z 35 zemí. Míst však bylo pouze 10 000 a sportovci museli prokázat svoji zdravotní způsobilost ke své účasti.

Vůbec první Maraton du Medoc proběhl před 31 lety. Jeho časový limit byl 6 a půl hodiny. Podle oficiálních stránek byl tento maraton založen v roce 1984 skupinkou sportovních nadšenců, aby představoval alternativu vedle maratonů v New Yorku, Londýně, Bostonu či Paříži. Navzdory velkému počtu účastníků se během let podařilo zachovat původního ducha maratonu, který stojí na 4 základních pilířích: zdraví, sportu, pohostinnosti a zábavě.

medoc III

Účastníci běží přes region Médoc s úchvatnými vinicemi a míjejí 53 zámků, z nichž některé fungují jako hydratační stanice. Tady mají šanci degustovat místní červené víno, vychutnat si jídlo a hudbu. Jde však současně o nejzáludnější části závodu.

„Po prvním zámku se další zastávky nahušťují. Víno a jídlo – vafle, ovoce, sladkosti, sýry a chleba – se pořádají velice snadno. Pokušení zastavit se a vychutnat si improvizované boogie od místních kapel hrajících podél trati je velice silné. Když jsme konečně doběhli do cíle, spálení a podnapilí, byli jsme šťastní,“ uvádí běžec z Guardianu.

Výhrou pro vítěze (mužského i ženského) je ekvivalent jejich váhy v lahvích vín grand cru.

Letošní medocký maraton se bude konat v sobotu 12. září.

Autor: Cecilia Rodriguez