Australská BHP Group dnes oznámila, že bude dodávat nikl americkému výrobci elektromobilů Tesla. Akcie největší světové těžařské společnosti si na australské burze s přispěním této zprávy připsaly přes 3,1 procenta.

BHP v dnešním prohlášení uvedla, že důl Nickel West v australském spolkovém státě Západní Austrálie bude Tesle dodávat nikl, klíčovou surovinu, která se používá v bateriích elektromobilů. „Odhaduje se, že poptávka po niklu do baterií v následujícím desetiletí vzroste o více než 500 procent,“ uvedla v prohlášení s ohledem na rostoucí světovou poptávku po elektromobilech obchodní ředitelka BHP Vandita Pantová.

Australský podnik nyní většinu svých tržeb generuje z produkce železné rudy, která se používá převážně k výrobě oceli. Z divize zaměřené na produkci niklu pochází jen jedno procento tržeb.

Ačkoli nebyla uvedena žádná konkrétní částka transakce, Tesla podle agentury Reuters v červnu zveřejnila odhad, že za australské suroviny do baterií utratí více než jednu miliardu dolarů, 21,7 miliardy korun, ročně.

Díky niklu jsou baterie energeticky silnější, takže automobily mohou na jedno nabití ujet delší vzdálenost.

Společnost BHP se zavázala snížit emise uhlíku do roku 2030 o 30 procent oproti úrovni z roku 2020 a dlouhodobým cílem je dosáhnout do roku 2050 nulových provozních emisí. Ve spolupráci se zákazníky se snaží snížit emise z ocelářského průmyslu, který patří k největším znečišťovatelům na světě.

Australský podnik zvažuje, že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu, jejichž hodnota by mohla činit více než 15 miliard dolarů, zhruba 325,6 miliardy korun. Informovala o tom tento týden agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.