Na téměř dva roky ji pozastavila pandemie covidu, teď se zdá, že už se zpět nevrátí nikdy. Vláda se rozhodla, že od ledna příštího roku zruší zákonnou povinnost elektronicky evidovat tržby. Důvodem je zbytečná administrativa pro podnikatele a mizivý přínos pro státní rozpočet.

Elektronická evidence tržeb (EET) začala platit 1. prosince 2016 nejdříve pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 pak byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu a následovat měly i další obory jako řemeslníci nebo lékaři. Aktuálně je do projektu zapojeno přes 200 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali zhruba 19,2 miliardy účtenek.

EET měla od doby svého vzniku řadu odpůrců, ale i své zastánce. Co mluvilo pro a co proti?

Pro

Přínos EET vidí Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu hlavně v tom, že narovnala podnikatelské prostředí. „Zavedení elektronické evidence tržeb jsme podporovali společně s požadavkem, že se DPH pro služby v restauracích sníží z původních jedenadvaceti procent na současných deset,“ připomíná.

„Také jsme si od toho slibovali, že se zvýší počet registrovaných plátců DPH, což byla jedna z cest, jak zamezit nekalé konkurenci a obcházení placení daní. A to se povedlo,“ obhajuje projekt. Minusem sice ze začátku byly výdaje související s pořízením elektronických pokladen, ale nový systém mohl pomoci v lepším přehledu o obchodních aktivitách.

„Myslím, že se evidence zaběhla bez problémů a fungovala. Jediné, co mohl stát trochu víc využít, byla data z ní získaná, a to především v době covidu, kdy podle nich mohl spravedlivěji rozdělit kompenzace. Nicméně je škoda to rušit a nevím, jaké pohnutky, kromě politických, k tomu vedou,“ domnívá se Prouza.

Proti

Názor skupiny, která zrušení EET vítá, vyjádřil pro Forbes Petr Linx, manažer daňového oddělení poradenské společnosti BDO ČR. Podle něj je zrušení jediné správné řešení.

„Projekt byl především politickou záležitostí a rozděloval nejenom politiky, ale také společnost. Vrátili jsme se do doby, kdy stát naváděl své občany k udávání. Úředníci chodili na provokativní kontrolní nákupy a podnikatelé byli označování za podvodníky,“ upozorňuje.

Vydání Forbesu Zázrak

Podnikatelům se podle něj uleví hlavně tím, že se přestanou obávat nepřiměřených sankcí za neplnění různých povinností. To by jim znovu hrozilo od příštího roku, pokud by vláda EET neukončila – avšak tentokrát by pokuty dopadly na všechny podnikatele přijímající hotovost.

„Ukončení projektu EET bude citelnou úlevou například pro řemeslníky, kteří by museli hledat různá offline nebo online řešení, aby dostáli všem povinnostem. Zrušení EET nebude mít významný dopad pro stravovací zařízení a maloobchod,“ myslí si Petr Linx.

Primárním úkolem evidence je navíc zaznamenávání údajů o hotovostních tržbách a těch pomalu ubývá. Právě podíl bezhotovostních plateb by měl být v roce 2025 až osmdesát procent, což výrazně oslabuje význam EET.

U digitální formy obchodu se navíc daňové povinnosti obcházejí jen velmi obtížně.