Bílý dům plánuje sjednotit přístup amerických vládních agentur ke kryptoměnám. A Bidenova administrativa už údajně připravuje vládní nařízení, které by měla představit již v únoru.
Spekulace o nich se objevila poté, co Rada guvernérů Federálního rezervního systému (FRB) vydala dlouho očekávaný dokument, zkoumající klady a zápory vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC) pro Spojené státy. K dokumentu se může do 20. května vyjadřovat americká veřejnost.
V současnosti jednotlivé federální agentury posuzují rizika a příležitosti kryptoaktiv pro zavedený finanční systém. Aktivní je v tomto směru zejména Vládní komise pro regulaci prodeje cenných papírů (SEC) pod vedením Garyho Genslera.
S výjimkou infrastrukturního zákona schváleného loni na podzim ale dosud nic nenaznačovalo, že chce Bílý dům převzít iniciativu a hrát při stanovování americké politiky ohledně kryptoměn ústřední roli.
Jednotlivé federální agentury studují dopad kryptoaktiv již několik let a pokoušejí se je v rámci svých pravomocí regulovat. Dosud nikdy to ale neprobíhalo koordinovaným způsobem. Nejednotný a nekonzistentní přístup ke kryptoaktivům je od počátku zdrojem frustrace pro účastníky dnes čím dál rychleji rostoucího trhu.
To by mohlo nové Bidenovo nařízení změnit. Prezidentův příkaz by se měl zabývat ekonomickými, regulačními a národními bezpečnostními výzvami, které kryptoměny představují.
Biden by měl také jednotlivé vládní agentury vyzvat, aby v druhé polovině roku předložily své zprávy ohledně zkoumání dopadů kryptoaktiv.
Klíčovou zprávou, na kterou prezidentova administrativa čeká, je přitom report Rady pro dohled nad finanční stabilitou (FSOC) o dopadech trhu s kryptoaktivy na americký finanční systém USA.
Další důležitý report bude zkoumat rizika spojená s používáním kryptoměn v nelegálních aktivitách. Očekává se také, že nařízení přidělí konkrétní role jednotlivým federálním ministerstvům a vládním agenturám.
Nejde přitom jen o svázání trhu s kryptoměnami pravidly – hlavním cílem má být snaha zajistit, aby si Spojené státy udržely konkurenceschopnost při současném masivním růstu kryptoaktiv po celém světě.