Rostoucí poptávka po elektronických platebních prostředcích motivuje centrální banky z nejrůznějších koutů světa k vytvoření vlastních digitálních měn. Ty by v budoucnu mohly – vedle hotovosti – zastávat roli oficiálních platidel.

Překvapivě nejdál jsou v tomto ohledu Bahamy, které svou digitální měnu Sand Dollar vyslaly do oběhu už loni v říjnu, jako první a dosud jediná země. Možnosti zavedení vlastních CBDC (z anglického Central Bank Digital Currency) zkoumají ale i další bankovní instituce po světě.

Mezi nimi také Evropská centrální banka, americký FED nebo třeba Banka pro mezinárodní platby (BIS) se sídlem v Basileji. CBDC se přitom od kryptoměn, se kterými jsou často mylně směšovány, v mnoha ohledech liší. Formou se totiž stále jedná o národní měnu, distribuovanou danou centrální bankou.

Stejně jako klasické peníze tak podléhá regulaci a je vhodná k běžným transakcím. Naopak kryptoměny tento charakter nemají a slouží spíše jako investiční produkty.

O vlastní digitální měnu se zajímá také Česká národní banka, která za tímto účelem zřídila specializovanou pracovní skupinu, jež v současné době monitoruje zahraniční vývoj. Dosud však nepadlo žádné rozhodnutí o tom, zda ČNB bude, či nebude zavádět vlastní digitální měnu, ani jaké parametry by případně měla mít.

„Banka dosud nemá žádný aktivní projekt CBDC, jako je třeba e-krona švédské Riksbank. Termín zavedení hypotetické e-koruny tak nelze aktuálně odhadovat. Záleželo by na účelu, parametrech a technologické podobě digitální měny,“ uvedla mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Jak ukazuje grafika CBDC Tracker, v podobné fázi příprav jako Česká republika je i podstatná část zemí, které se do úvah o vlastní digitální měně pustily. Například Dánsko od svých plánů ale zatím ustoupilo.

Většina zemí přitom předpokládá, že v případě zavedení CBDC by hotovost i digitální peníze emitované centrální bankou fungovaly v oběhu souběžně. Náhradou za hotovost mají být CBDC podle dostupných informací jen v zemích, kde její užívání výrazně klesá – například Švédsko, kde přípravy na zavedení e-krony pokračují na plné obrátky.

To však není případ Česka, kde v současnosti naopak objem hotovosti v oběhu roste. I proto ČNB konec fyzické koruny v současnosti rozhodně nepředpokládá.

Na závazek k přijetí eura pak nebude mít případná existence CBDC vliv.