skip to main content

Bidenův projev a Trumpův Twitter. Jaké byly nejzajímavější reakce vítěze a poraženého?

„Lid tohoto národa promluvil. Dal nám jasné vítězství, přesvědčivé vítězství,“ řekl Biden ve městě Wilmington ve svém domovském státu Delaware čtyři dny po uzavření volebních místností.

„Zavazuji se být prezidentem, který nechce rozdělovat, ale spojovat,“ pokračoval 77letý demokrat, který si podle projekcí médií zajistil křeslo v Bílém domě díky vítězství v Pensylvánii, kde při sčítání hlasů dlouho zaostával za svým soupeřem a současným prezidentem Donaldem Trumpem.

Tam momentálně vede o víc než 0,5 procenta hlasů, sečteno je zatím 98 procent, rozdíl se tedy může ještě změnit, předpokládá se ale, že Bidenův náskok se zvětší.

Reklama

„Pojďme si dát navzájem šanci,“ vyzval podporovatele Trumpa, který výsledky voleb v několika státech právně napadl. „Je na čase nechat stranou drsné řeči, ubrat plyn, vzít se znovu v potaz, navzájem se znovu poslouchat. Teď je čas vyléčit Ameriku,“ dodal s tím, že si Američané přejí, aby spolu demokraté a republikáni spolupracovali.

Před Bidenem na pódiu krátce vystoupila jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harris, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Ve volbách šlo podle ní o duši Spojených států, přičemž země je nyní na prahu nových dní. Bidena označila za „léčitele a sjednotitele“. Dodala rovněž, že je sice první ženou na vysokém exekutivním postu, není však rozhodně poslední.

Reklama

Jenže oslavy mají jedno velké ale.

Prezidentské klání se v USA běžně považuje za ukončené v momentě, kdy kandidát označený médii za poraženého pogratuluje svému soupeři k úspěchu. Z právního hlediska tento krok není rozhodující a v případě duelu Trumpa s Bidenem na něj zatím nedošlo. Současný šéf Bílého domu, který si bez pádných důkazů stěžuje na zfalšování volebních výsledků, dnes zprávy o své prohře odmítl.

„Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl na Twitteru. V prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že se bude v souvislosti s volbami dál obracet na soudy. Analytici ale míní, že šance na zvrácení celkového výsledku je mizivá, ať už skrze přepočítávání hlasů, nebo prostřednictvím žalob. Soudy už několik stížností Trumpovy kampaně pro nedostatek důkazů odmítly.

Po ohlášení Bidenova vítězství v Pensylvánii ještě média demokratickému kandidátovi připsala šest volitelských hlasů v Nevadě a Biden tak zamířil k vyrovnání Trumpova zisku z roku 2016 v podobě 306 volitelů.

Reklama
Reklama