Big data nejsou momentální výstřelek. Naopak. Jsme u zrodu revoluce, která se dotkne způsobu života a byznysů nás všech. Spousta lidí přitom vůbec nečeká, že by je big data převálcovala, a pořád si myslí, že je mohou ignorovat. Patříte k nim taky? Potom si přečtěte dvacítků faktů, které by vás měly přesvědčit, že big data si vaši pozornost rozhodně zaslouží:

1. Objem dat na Zemi nekontrolovatelně roste. Za poslední dva roky vzniklo víc dat než za celou dosavadní historii lidstva.

2. V roce 2020 vznikne každou vteřinu asi 1,7 GB dat na každého člověka na Zemi.

3. Náš akumulovaný datový vesmír má teď rozsah 4,4 zettabytu. V roce 2020 to bude 44 zettabytů, což je těžko představitelných 44 trilionů gigabytů.

4. Nová data vytváříme každou vteřinu. Jen na Googlu se každou vteřinu odehraje 40 000 vyhledávání, což je 3,5 miliardy vyhledávání denně a 1,2 trilionu ročně.

5. V srpnu 2015 použila během jednoho dne Facebook víc než miliarda lidí.

6. Uživatelé Facebooku pošlou každou minutu průměrně 31,25 milionu zpráv a prohlédnou si 2,77 milionu videí.

7. Jsme svědky masivního nárůstu videodat a fotodat, kdy se jen na YouTube každou minutu nahraje 300 hodin videa.

8. V roce 2015 si lidé podle odhadů pořídí trilion fotek a miliardy z nich budou sdíleny online. V roce 2017 skoro 80 procent snímků vyfotí chytré telefony.

9. Letos se prodá 1,4 miliardy chytrých telefonů – všechny jsou schopné zaznamenávat všechny druhy dat, nemluvě už o datech, která si uživatelé vytvářejí sami.

10. V roce 2020 bude na světě v provozu 6,1 miliardy smartphonů, které tak předstihnou počet pevných telefonních linek.

11. Do pěti let bude ve světě přes 50 miliard chytrých přístrojů napojených na internet, všechny vyvinuté k tomu, aby sbíraly, analyzovaly a sdílely data.

12. V roce 2020 se bude nejméně třetina všech dat ukládat na cloudu (sítí serverů připojených k internetu).

13. Rozptýlená počítačová síť (distributed computing – provádění úkolů na počítačích za použití sítě počítačů v cloudu) je velmi reálná záležitost. Google ji už teď používá denně, aby zapojil tisícovku počítačů do reakce na jedno vyhledávání. Zodpovězení dotazu tak nezabere víc než 0,2 vteřiny.

14. Trh Hadoop (volně dostupný software pro rozptýlenou počítačovou síť) má podle odhadů růst složenou roční mírou 58 procent, což znamená, že v roce 2020 překoná miliardu dolarů.

15. Na zdravotní péči lze podle odhadů při lepší integraci big data ušetřit 300 miliard dolarů ročně – to je jako snížit výdaje na každého pacienta o tisíc dolarů ročně.

16. Bílý dům investoval do projektů týkajících se big data víc než 200 milionů dolarů.

17. Pro typickou společnost z žebříčku tisícovky nejlépe prosperujících, který vytváří časopis Fortune, by desetiprocentní zlepšení přístupu k datům znamenalo víc než 65 milionů dolarů dodatečného čistého zisku.

18. Obchodníci, kteří využijí možnosti big data, mohou zvýšit výnosy až o 60 procent.

19. Celkem 73 procent velkých organizací už do big data investovalo nebo to hodlá udělat do roku 2016.

20. Můj oblíbený fakt: v současnosti je analyzováno a používáno méně než 0,5 procenta z existujících dat. Představte si ty možnosti.

A můj odhad? Jak objem dat roste a zvyšuje se naše schopnost data analyzovat, dá se čekat, že v příštích pěti letech budou nějakou formu datové analytiky používat podniky všech velikostí, aby pomohly svému rozvoji. Takže pozor, otázka nezní, zůstanou tu big data, nebo ne? Otázka je, zda jste připravení.

Bernard Marr je spisovatel a konzultant v oblasti big data, analytiky a výkonu společností. Jeho novými tituly jsou Big DataKey Business Analytics.