O svou každoroční tradici nás Bill Gates nemohl připravit ani letos a opět s námi sdílí svých pět nejoblíbenějších knih z dlouhého seznamu těch, které stihl za rok 2020 přečíst.

Ve svém blogovém příspěvku zakladatel Microsoftu napsal, že letošní rok byl „mizerný“, a proto vybíral kromě složitější literatury i čtení poněkud veselejší – v naději, že čtenářům letošek plný těžkostí alespoň trochu ulehčí. 

„V těžkých dobách se ti, kdo rádi čtou, uchylují ke všemožným knihám. Letos jsem se rozhodl hlouběji věnovat tématům, jako je spravedlnost, která je základem letošních protestů Black Lives Matter. Občas jsem se ale uchýlil i k něčemu odlehčenému,“ napsal ve svém příspěvku.

Letošní Gatesovy tipy tak odkazují na literaturu faktu zaměřenou na vědecké poznatky, ale také na díla zabývající se rasismem a tím, co nám může historie napovědět o tom, jak bude svět vypadat v roce 2021.

The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness
Michelle Alexander

Jako mnoho bělochů jsem se v posledních měsících snažil prohloubit své chápání systémového rasismu,“ píše Gates. Přestože kniha vyšla před deseti lety, jde podle něj o nadčasové dílo popisující nespravedlivý systém trestního soudnictví ve Spojených státech, který nespravedlivě pohlíží na lidi odlišné barvy pleti, především potom černé.

Ostatně na seznamu bestsellerů New York Times se kniha držela dlouhých 250 týdnů a inspirovala mnoho lidí k tomu, aby proti tomuto systému bojovali. A po letošních masových protestech proti policejním vraždám George Floyda a Breonny Taylor dílo odráží současnou realitu snad ještě lépe než při svém vydání.

„Knihu jsem dokončil přesvědčen, že víc než kdy dřív potřebujeme spravedlivější přístup k ukládání trestů a více investic do vyloučených komunit,“ uzavřel Gates.

Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World
David Epstein

Investigativní novinář David Epstein dále argumentuje svou myšlenku, kterou do světa pustil v roce 2014 během přednášky pro TEDx. Ačkoli se podle něj zdá, že svět vyžaduje stále více specializace, ve skutečnosti potřebujeme více lidí, kteří jsou univerzální a mají širokou škálu zkušeností. Autor dává za příklad různé osobnosti od Rogera Federera po Charlese Darwina, ale i osobnosti vystupující v době studené války.

„Myslím, že jeho myšlenky dokonce pomáhají vysvětlit některé úspěchy společnosti Microsoft, protože i v našich řadách byli lidé s všeobecnými znalostmi napříč oborem. Pokud jste univerzalista, který se někdy cítil být ve stínu kolegů, tato kniha je pro vás,“ píše Gates.

The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz
Erik Larson

Historický popis Anglie v letech 1940 a 1941 se zaměřuje na noční bombardování Londýna nacisty během druhé světové války. Tehdejší situaci Gates zčásti přirovnává k aktuálnímu dění kolem pandemie, kdy spousta lidí zažívá strach a úzkost.

Larson podle něj dokonale přibližuje, jaký byl život průměrných občanů během tohoto děsivého období a popisuje styl vedení premiéra Winstona Churchilla i dalších britských vůdců. „Její záběr není dostatečný na to, aby tohle byla jediná kniha, kterou jste kdy četli o druhé světové válce, ale jde o skvělý doplněk k literatuře zaměřené na toto tragické období,“ píše Gates.

The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War
Ben Macintyre

Kniha vypráví příběh důstojníka KGB, který se stal dvojitým agentem pro Spojené království a pomohl v roce 1983 zabránit Sovětskému svazu odstartovat jadernou válku proti USA. Bill Gates o ní píše, že je „stejně vzrušující jako moje oblíbené špionážní romány“.

Autor vedle toho popisuje také kulturu, v níž vyrůstal Vladimir Putin, a porovnává údajné zasahování ruského prezidenta během prezidentských voleb v roce 2016 s podobnými taktikami použitými v 80. letech proti tehdejší premiérce Margaret Thatcherové.

Breath From Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine
Bijal P. Trivedi.

Kniha se zaměřuje na historii cystické fibrózy a dokumentuje příběh pozoruhodných vědeckých inovací, které zlepšily život pacientům i jejich rodinám.

To se koneckonců prolíná i s filantropickými snahami Gatese, který do vývoje nových léků na tuto nemoc poslal přes 20 milionů dolarů. Na základě toho byly vyvinuty tři nové účinné léky pro pacienty s cystickou fibrózou, jejichž příběh je v knize popsán.

Jak Bill Gates poznamenává, kniha je pro něj obzvlášť zajímavá, protože sám zná rodiny, které měly z nových léků prospěch.