Co nás čeká v budoucnosti a kde se skrývají největší příležitosti uspět a změnit svět? Svou radu, jak prorazit, pro Forbes sepsal i nejbohatší muž planety Bill Gates.


Začátkem roku 1975, když jsem byl ještě na vysoké, mi můj kamarád Paul Allen ukázal výtisk časopisu Popular Electronics. Psalo se v něm o počítači Altair 8800, což byl vůbec první komerčně úspěšný osobní počítač.

Čtěte také: Warren Buffett pro Forbes: To nejlepší, co mohu poradit o investování

Oba dva jsem tehdy mysleli na to samé: „Schyluje se k revoluci a stane se to bez nás!“ Byli jsme si jistí, že software změní svět, a báli jsme se, že pokud se nepřipojíme k digitální revoluci včas, tak se prožene kolem nás a my ztratíme šanci se na ní podílet. Tenhle rozhovor znamenal konec mých vysokoškolských studií a zároveň začátek Microsoftu.

Jsem si jistý, že příštích 100 let bude podobných příležitostí plných. Protože dnes je neuvěřitelně snadné, aby kdokoliv, kdo má skvělý nápad, ho okamžitě sdílel s celým světem. Tempo inovací neustále zrychluje – a to otvírá neustále nové možnosti ke zkoumání nových věcí.

Zatím jsme jen na začátku cesty, abychom pochopili třeba to, jak by mohla umělá inteligence pomoci lidem být produktivnější a kreativnější. A taková biomedicína je plná neuvěřitelných příslibů a jednou třeba dokáže zajistit, aby lidé žili déle a v lepší zdravotní kondici.

Pokroky na poli čisté energie umožní, aby tahle komodita byla levnější a dostupnější, a to pomůže bojovat s chudobou a zároveň vyhnout se nejhorších dopadům probíhajících klimatických změn.

Potenciál takových pokroků je vzrušující – mohly by zachránit a zlepšit životy milionů osob –, ale nejsou nevyhnutelné. Stanou se, jen pokud budou lidé ochotní trochu zariskovat a vsadit na bláznivé nápady s tím, že většina z nich nevyjde, ale pár může být průlomových a změnit svět.

V průběhu nadcházející stovky let budeme potřebovat kohokoliv, kdo uvěří v sílu inovací a bude ochoten na sebe vzít riziko hledání těch několika málo skutečně revolučních nápadů. Nebojte se.