V telefonu si vede seznam třiceti podnikatelských nápadů, a hned co jeden startup prodal za půl miliardy dolarů, už rozjížděl nový. Ten po třech letech aspiruje na titul jednorožce a Bill Smith už teď přemýšlí, po jaké položce ze seznamu sáhne příště.

Bill Smith projíždí ve své stříbrné Tesle X ulicemi centra Birminghamu v Alabamě a po chvíli odbočí k nízkopodlažnímu apartmánovému komplexu. „Tohle byl před sto lety nevěstinec,“ prohlásí s úsměvem.

Dnes je to moderní zrenovovaná budova, jakých jsou v tomto industriálním městě desítky. Jeho společnost Landing tu pronajímá plně zařízené byty s flexibilním pronájmem. Smith, šestatřicátník s pronikavýma modrýma očima, vstoupí do prosluněné ložnice.

Tento byt stojí 1800 dolarů za měsíc, což je o dvacet procent více, než by stál nezařízený. K vidění je tu nevtíravý nábytek, hezké ložní prádlo i do šeda laděné nádobí. Podobu toho všeho navrhl Smithův tým.

„Když se chce někdo nastěhovat do apartmánu během pěti dní, musíme ho zařídit a zkrášlit v kratším čase,“ říká. „Na pohled to možná působí jako hračka, ale ve skutečnosti je to velmi komplexní.“

Způsob, jakým dnes Američané žijí a pracují, se mění, a Landing svým členům (kteří platí 199 dolarů za rok) nabízí rychlý přístup k bytům, do nichž se dá nastěhovat i během jediného měsíce. Jeho služba je levnější než hotel nebo korporátní bydlení, ale současně je spolehlivější než Airbnb.

Cílovou skupinou jsou pro Landing mileniálové, kteří díky flexibilitě svého zaměstnání mohou pracovat odkudkoli, ale stejně společnost oslovuje i mnohé další skupiny (cestující zdravotní sestry, rodiče, jejichž děti už se odstěhovaly, stejně jako kohokoli, kdo je ve městě nový), které si kvůli přechodnému pobytu nechtějí dělat starosti s ubytováním a sháněním nábytku.

Většina příjmů společnosti Landing ve výši dvou set milionů dolarů (tolik Smith čeká letos) pochází z její přirážky, která činí obvykle třicet až čtyřicet procent z částky, kterou platí za pronájem bytů od majitelů bytových komplexů, k nimž patří společnosti American Landmark či Northwood Ravin.

Landing působí na jednaosmdesáti místech po celé zemi, ale nejvíce roste ve městech v oblasti Sun Belt, jako je Las Vegas, Phoenix, Austin, Atlanta, Nashville a Tampa. Smith prodal svou předchozí společnost, online obchod s potravinami jménem Shipt, společnosti Target za 550 milionů v roce 2018.

V Landingu vidí mnohem větší příležitost: podle jeho agresivních předpokladů by mohlo možná deset procent ze čtyřiceti milionů Američanů, kteří dnes žijí v bytech, zvolit během jediné dekády flexibilnější a plně vybavené bydlení.

„Covid přinesl změnu bydlení, o níž jsem se domníval, že bude probíhat pět let,“ říká. „Předpokládáme, že do roku 2025 dosáhneme tržeb ve výši jedné miliardy dolarů… a to budeme pořád jen tak klouzat po povrchu toho, co všechno tahle příležitost nabízí.“

Covid přinesl změnu bydlení, o níž jsem se domníval, že bude probíhat pět let.

Landing získal 237 milionů dolarů z fondů rizikového kapitálu, včetně dříve nezveřejněných 75 milionů, a to při ocenění 475 milionů dolarů. To není špatné na firmu, jejíž tržby dosáhly v roce 2021 83 milionů dolarů čili šestinásobného meziročního růstu; není to ale tolik, v co Smith doufal vzhledem ke svým dosavadním výsledkům a růstu tržeb.

Forbes Digital Premium