Jedna z nejznámějších německých značek obuvi zvažuje první veřejnou nabídku svých akcií. Pokud se společnost L Catterton, která v Birkenstocku drží většinový podíl a za kterou stojí francouzský módní dům LVMH, rozhodne pro vstup na burzu, mohl by být Birkenstock oceněn na více než osm miliard dolarů. Burzovní debut by se mohl podle zdrojů Financial Times odehrát už v září tohoto roku.

IPO Birkenstocku by tak navázalo na nedávný úspěšný vstup další firmy z portfolia L Catterton, společnosti Oddity Tech. Ta po vstupu na burzu Nasdaq získala více než čtyři sta milionů dolarů. Potenciální proces vstupu na burzu by měli vést finanční poradci Goldman Sachs a JPMorgan.

Společnost Birkenstock, známá především svými ikonickými sandály, má kořeny již v roce 1774. Nyní prodává své výrobky ve více něž devadesáti zemích světa a zaměstnává přes tři tisíce lidí.

Investice od soukromého sektoru přijala poprvé v roce 2021, kdy společnost L Catterton získala většinový podíl v rámci transakce, která stanovila hodnotu Birkenstocku na čtyři miliardy eur. Bratři Alex a Christian Birkenstockovi si ponechali menšinový podíl.

Společnost tehdy uvedla, že získané prostředky plánuje využít na expanzi na trhy, jako je Čína a Indie, a také na rozšíření svého podnikání v oblasti elektronického obchodování.

Společnost L Catterton vznikla v roce 2016 sloučením LVMH a rodinného holdingu Bernarda Arnaulta s americkou soukromou investiční společností Catterton. Od té doby se firma díky podpoře luxusního giganta LVMH značně rozrostla a nyní spravuje aktiva v hodnotě přibližně třicet miliard dolarů.

L Catterton rovněž zvažuje vstup na burzu, následujíc tak své kolegy, jako je londýnská společnost Bridgepoint, stockholmská EQT a newyorská Blue Owl.