Bitcoin zažívá býčí řádění, jaké tu již dlouho nebylo. Hodnota kryptoměny za poslední týden stoupla o 38 procent a poprvé od loňského června překonala hranici osmadvaceti tisíc dolarů.
Za měsíc si bitcoin připsal téměř jednadvacet procent a má za sebou dokonce devětašedesátiprocentní nárůst od začátku roku. Jak udržitelný takový růst je? Samotná rally je reakcí na spekulaci, že by americký Fed tento týden zpomalil nebo dokonce pozastavil tempo zvyšování úrokových sazeb – a částečně také šílenou sázkou na případnou hyperinflaci dolaru.
Proč by to měl Fed dělat? Dokonce ani jindy velmi holubičí Evropská centrální banka se minulý týden neodchýlila od ostrého tempa zvyšování úrokových sazeb a napálila tam rovnou původně očekávané navýšení o 0,5 procenta. Za spekulací na změnu politiky Fedu stojí stále se prohlubující panika po krachu amerických bank Silvergate, Silicon Valley Bank a Signature Bank.
Těm podlomily vaz právě rychle rostoucí sazby a s nimi přímo úměrně rostoucí výnosy z nových státních dluhopisů. Když totiž zhruba před rokem a půl začaly sazby stoupat, opačným směrem vyrazily ceny starých dluhopisů, které už byly na trhu, protože ty nové nesly vyšší výnos.
Aby to starým investorům vykompenzovaly, musely se obchodovat pod emisním kurzem.
Problém je, že americké banky – dlouhá léta povzbuzovány samotným Fedem – americké vládní dluhopisy ve velkém nakupovaly, a to z dnešní perspektivy za dost nafouknuté ceny. Dluhopisy, které tak drží v portfoliu, mají podstatně nižší hodnotu.
Americké banky měly ke konci loňského roku podle dat amerického regulátora Federal Deposit Insurance Corporation nerealizovanou ztrátu na dluhopisech za 620 miliard dolarů. A ta se při prvních náznacích potíží oblastí, na které se dané banky specializovaly (tedy krypto a startupy), přetavila v realizovanou ztrátu a ztrátu kapitálovou.
Základním pravidlem bankovnictví je, že banka bez kapitálu nemůže fungovat. Takže problém byl na světě.
Olej do ohně současné bitcoinové spekulace přililo nedělní oznámení Fedu, který přišel s koordinovanou akcí několika velkých centrálních bank: Kanadské, Anglické, Japonské, Evropské a Švýcarské, která si klade za cíl posílit poskytování likvidity v amerických dolarech.
„Aby se zvýšila účinnost swapových linek při poskytování financování v amerických dolarech, dohodly se centrální banky, které v současné době nabízejí dolarové operace, na zvýšení frekvence operací se sedmidenní splatností z týdne na den,“ uvedl Fed ve svém prohlášení.
A protože bitcoin měl za sebou obdivuhodný měsíční růst o více než dvacet procent, řada bitcoinových influencerů a krypto komentátorů na Twitteru nevydržela s nervy a v neděli přehodila výhybku na roli bitcoinových býků.
„Nemůžete být medvědi na vzácných aktivech, když Fed vesele tiskne,“ nechal se slyšet například influncer, který si říká Crypto Rover.
Zatím nejdále hype dotáhl Balaji Srinivasan, bývalý technologický ředitel Coinbase, který se na svém twitterovém účtu vsadil, že bitcoin kvůli hyperinflaci stoupne během následujících tří měsíců na milion dolarů.
Balaji reagoval na tweet pod pseudonyem James Medlock, který nadhodil vlastní milionovou sázku, že Spojené státy americké hyperinflaci nezažijí.
Srinivasanova sázka má následující podmínky: pokud bitcoin do 17. června letošního roku nedosáhne ceny jednoho milionu dolarů, Medlock obdrží milion dolarů ve stablecoinu USDC a jeden bitcoin. Pokud Medlock nabídku přijme, musí si nyní pořídit jeden bitcoin, který pošle Srinivasanovi, pokud se naopak potvrdí jeho teze.
Nevím, nevím! Pokud by se měla Balajiho teorie o hyperinflaci amerického dolaru vedoucí k hyperbitcoinizaci naplnit, zvýšila by se tržní kapitalizace kryptoměny z dnešních zhruba 549 miliard na přibližně 19,3 bilionu dolarů. Což je skoro polovina hodnoty celého amerického trhu ke konci loňského roku.
Dnešní tržní kapitalizace zlata, dalšího vzácného aktiva, ovšem s mnohem delší historií, je pro změnu „jen“ lehce přes třináct bilionů dolarů. Je však pravdou, že od začátku roku stoupla korelace bitcoinu ke zlatu a naopak klesla vůči akciovým indexům. To se však v minulosti krátkodobě stalo již mnohokrát.
Sázka mi také až příliš připomíná jinou podobně divokou předpověď. Na konci roku 2017 zakladatel antivirové firmy McAfee, dnes již nebožtík John McAfee, prohlásil něco podobného: že se bude na konci roku 2020 jeden bitcoin obchodovat také za milion dolarů.
Dřívěji téhož roku dokonce excentrický byznysmen prohlásil, že na celostátním americkém televizním kanále sní svůj penis, pokud bitcoin do tří let nedosáhne hodnoty alespoň 500 tisíc dolarů. Neuvěříte, co se (ne)stalo pak!
Pojďme raději zpět k současné rally a její udržitelnosti. Mnohem střízlivější pohled podávají vedoucí analytici globálního správce aktiv AllianceBernstein: Gautam Chhugani a Manas Agrawal. Ti v sobotu došli k závěru, že celá rally byla způsobena obnovením rizikového profilu aktiv.
Ze dne na den jsme se ocitli v pozici, kdy nepojištěné bankovní vklady přestaly působit jako bezpečný přístav, kterým byly během celého období ekonomického růstu. Pokud přijde na aktiva, netrpící žádným rizikem protistrany, je podle dvojice analytiků bitcoin první volbou. A připomínají, že navzdory volatilitě dlouhodobě překonává nejen americký dolar, ale dokonce zlato nebo akcie.
To je určitě pozitivní signál, jenže pokud jde o krátkodobý růst, mám neodbytný pocit, že z něho momentálně těží hlavně velcí hráči – například hedgeové fondy, kteří bitcoin na spotovém trhu nakoupili, protože očekávají velký exodus do „bezpečných aktiv“. A ten se zatím nekoná.
Pokud bankovní sektor současnou krizi bez větších problémů ustojí, mohlo by z toho být ještě nepěkné zklamání pro ty, kteří se nechali zlákat vidinou rychlého magického růstu. Čímž se oklikou dostáváme zpátky k Americké centrální bance. Všechny oči, tedy nejen zrak bitcoinových býků, se nyní upírají ke středečnímu zasedání jeho výboru Federal Open Market Committee.
Na něm banka rozhodne, zda omezí své antiinflační tažení ve formě zvyšování úrokových sazeb, nebo bude naopak po vzoru Evropské centrální banky pokračovat v dosavadním kurzu. Podle nástroje FedWatch jsou šance, že Fed navzdory bankovní krizi zvýší sazby o původně předpokládaných pětadvacet bazických bodů, momentálně na 67 procentech.
Naopak obrat v současné politice, tedy ponechání sazeb beze změny, visí na dvaatřicet procentech. Nulová je pouze šance na růst o padesát bazických bodů. Na co vsadíte vy, je však už jen na vás.