Byl to svéráz, který zažil rychlé vzestupy, ale také stejně tak rychlé pády. Bohém, který se tak rád na sociálních sítích chlubil rychlými auty, ženami, zbraněmi a také drogami.

Kontroverzní podnikatel, který vybudoval jednoho z prvních antivirových velikánů na světě. A také uprchlík, který poslední měsíce, co strávil už ve vazební věznici, opakoval, že pokud spáchá za mřížemi sebevraždu, nebude to jeho chybou.

Mnoha lidem tím teď zamotal hlavu.

Johna McAfeeho našli ve středu večer mrtvého ve španělské vazební věznici, kde od loňského října čekal kvůli daňovým únikům a podvodům na deportaci do Spojených států. 

„Vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o sebevraždu,“ uvedl španělský úřad ve vyjádření s tím, že se incident dál vyšetřuje. Podnikatelské rockové hvězdě ze Silicon Valley bylo 75 let.

Zesnulý kontroverzní podnikatel John McAfee | Foto Forbes.com

John McAfee se narodil čtyři měsíce po konci druhé světové války v malém anglickém městečku Cinderford. V mládí se ale s rodinou přestěhoval do americké Virginie, kde se brzy projevil jeho podnikatelský duch.

Už jako student si začal přivydělávat podomním prodejem časopisů. Ten mu ale rozhodně nedal základy k tomu, aby později napsal antivirový program McAfee, který poznalo mnoho z nás. Jeden čas byl totiž předinstalovaný v operačních systémech Windows.

Vydání Forbesu Cash je king

John k technologiím přičichl v šedesátých letech, kdy začal pracovat pro americkou přepravní firmu Missouri Pacific Railroad, která se snažila automatizovat jízdní řády a vlakové spoje dle systémů od IBM. V té době ještě počítačové systémy fungovaly na principu děrných štítků.

V sedmdesátých letech se ale u McAfeeho naplno projevil temný démon, který jej neopustil až do konce života. Možná to bylo tím, že jeho otec byl alkoholik, a on tak snáze propadl nové vlně hippies a drogám s ní spojených. McAfee byl ale vždy bohém, který měl k nezřízeným jízdám vždy velmi blízko. 

Nezastavilo ho ani to, že chodil do práce, kterou si užíval na tripech či kapičkách LSD. Jednou si ale koupil pytlíček s halucinogenem DMT. Jak popsal v časopise Wired, zkusil si nejprve logicky šňupnout jednu „čáru“.

Nedělala s ním nic, tak „sjel rovnou celej pytel“. A pak nastalo peklo. Absolutně se vyděsil, začal zmateně pobíhat, až zůstal schovaný za popelnicí, popisoval Wired.

„Lidé se ho na něco ptali, ale on nerozuměl tomu, co říkají. Počítač chrlil nekonečné množství jízdních řádů, nedokázal to pochopit. Nakonec skončil v centru St. Louis za zmíněnou popelnicí, slyšel hlasy a doufal, že se na něj nikdo nedívá. Do Missouri Pacific se pak už nikdy nevrátil.“

Jeho první drogový úlet, ale rozhodně ne poslední. Odchod z Missouri Pacific pro něj ale znamenal novou příležitost ke změně prostředí. V sedmdesátých letech přišel do Kalifornie do Silicon Valley, kde vystřídal několik pozic v různých firmách včetně divize NASA. Rozhodně ale nepřestal holdovat alkoholu ani drogám. Lajny koksu zapíjel skotskou a netrvalo dlouho, aby jej opět potkaly za bílého dne „stíhy“.

Na začátku osmdesátých let začal pracovat pro konglomerát Lockheed. V té době ještě osobní počítače byly v plenkách, v polovině dekády se ale začaly počítačovou sítí šířit první škodlivé viry.

McAfee si o nich poprvé přečetl v roce 1986 a rozhodl se, že založí firmu, která proti škodlivému softwaru bude bojovat. Vznikla firma McAfee Associates a stejnojmenný antivirový program, který dovedl Johna k bohatství.

Šlo o miliardové odvětví, čehož si McAfee byl vědom, i když počátky byly složitější. Antivir tehdy moc lidí nepotřebovalo. To se změnilo až na začátku 90. let, kdy se světem začal šířit vir Michelangelo a udělal jim promo.

Byl to zlom, který nakonec dovedl firmu McAfee až pod křídla Intelu, který ji v roce 2011 koupil za 7,7 miliardy dolarů. John už v ní ale žádný extra podíl nedržel, ten prodal už ve druhé polovině 90. let za 100 milionů dolarů.

McAfee po prodeji a rezignaci z čela firmy nerozjel nic světoborného. Vlastně se začala psát jeho nová kapitola života, v které zůstaly alkohol a drogy, ovšem úspěchy už nepřicházely. Zpočátku se živil konzultacemi a přednáškami, investoval také do několika startupů.

Ekonomická krize v roce 2008 na něj ale tvrdě dopadla a dle informací z amerických médií se jeho jmění tehdy smrsklo ze sta milionů dolarů na čtyři miliony. „Utratil jsem je, stejně jako každý, kdo má peníze,“ uváděl k tomu lakonicky do médií.

O dva roky později už prodával pozemky v Americe a přestěhoval se do středoamerického Belize, kde chtěl po boku mikrobiologa Allisona Adonizia objevit nový druh antibiotik. Místo toho se ale v roce 2012 stal uprchlíkem, když se stal podezřelý v případu vraždy jeho souseda Gregoryho Faulla.

Vězte, že pokud se pověsím à la Epstein, nebude to mojí chybou.

McAfee i jako uprchlík nepřestával provokativně komunikovat na sociálních sítích, s oblibou se fotil například s automatickou puškou. Odhalila jej ale školácká chyba. Dal totiž rozhovor mezi šesti očima dvěma redaktorům časopisu Vice, kteří následně sdíleli jeho aktuálně pořízené foto.

Bohužel pro něj i s metadaty obsahující GPS místa, kde foto bylo pořízeno – v Guatemale. Policie tak měla snadnou práci a John byl deportován do USA, odkud se vrátil do Belize.

Ani poté nepotlačil svou povahu showmena a už v roce 2013 se na internetu objevilo video s názvem „Jak odinstalovat McAfee Antivirus“. Byl na něm v obležení spoře oděných slečen, zatímco se snažil odinstalovat program, který sám vymyslel a který po odchodu ze své společnosti odmítal.

Drogy a zbraně nemohly ve videu chybět, i když tady šlo hlavně o recesi. 

„Milovník žen, dobrodružství a záhad“, jak sám sebe s oblibou nazýval, si na sociálních sítích nikdy nebral servítky. Předminulý rok se na nich dokonce kasal i tím, že neplatí daně.

„Neplatil jsem daně osm let… Nepodal jsem daňová přiznání. Každý rok říkám IRS (americká daňová správa, pozn. redakce), že neplatím daně, nemám ani žádný záměr tak činit, pojďte a najděte si mě.“

Stalo se tak loni v říjnu. Tehdy jej na španělském letišti El Prat při cestě z Turecka zatkla policie a umístila do vazební věznice. Podle státního zástupce ve státě Tennessee se McAfee vyhýbal placení daní. Nepřiznal mimo jiné příjmy z propagace kryptoměn, konzultační činnosti, prodeje práv na svůj životní příběh do dokumentu a z veřejných vystoupení.

V posledních letech byly pro McAfeeho velkou vášní kryptoměny, která ale zřejmě nepramenila z toho, že by k nim měl osobní náklonnost. Jak se ukázalo, propagace kryptoměn pro něj byla byznys, za který si nechal platit. Ale nepřiznával to.

John McAfee se svou ženou Janice zhruba měsíc před loňským zatčením |Foto Twitter @oficialmcafee

Americké úřady tvrdí, že podnikatel a jeho spolupracovníci díky klamání investorů získali přes 13 milionů dolarů (277 milionů korun). Kromě McAfeeho byl obviněn také Jimmy Gale Watson. Podle prokuratury v letech 2017 a 2018 zneužili zájmu investorů o trh s kryptoměnami, aby vydělali miliony dolarů pomocí „lží a podvodů“.

Ve Spojených státech mu za to vše hrozilo 30 let za mřížemi. Třicet let, které by v jeho věku pro něj pravděpodobně znamenaly doživotí. I tak dával na svém twitterovém účtu najevo, že je nad věcí.

„Sprcha na mé cele je jen trubka s PET lahví, která má spodní výřez a je připojená jako sprchová hlavice. Funguje to výborně! Už nikdy nebudu platit za sprchovou hlavici,“ psal krátce po zatčení.

A jen dvě hodiny po jeho zadržení se na jeho Twitteru objevilo upozornění, že nemá žádný důvod dobrovolně odcházet z tohoto světa.

„Jsem zde spokojený. Mám přátele. Jídlo je dobré. Všechno je v pohodě. Vězte, že pokud se pověsím à la (Jeffrey) Epstein, nebude to mojí chybou,“ napsal loni 15. října jen pár hodin po zadržení.

Podobný vzkaz se na jeho Twitteru objevil už o rok dříve.

Toto úterý španělský soud rozhodl o vydání do Johna McAfeeho do Spojených států, v kterých se před lety vrhl do bojů o kandidaturu na prezidenta. Den poté byl ve své cele nalezen mrtvý. Pokud by se sebevražda potvrdila, John McAfee tak opustil svět stejně jako jeho otec.

Ten spáchal sebevraždu, když bylo Johnovi patnáct let. S tímto břemenem John žil každý den po šedesát let.

John McAfee odešel 23. června 2021. Ve stylu sobě vlastním. Jeho tweety o tom, že rozhodně nikdy nespáchá sebevraždu, totiž navždy zasely semínka pochybností, kde vlastně leží pravda. Drama hollywoodského formátu přesahující samotnou životní etapu hlavního protagonisty jak vyšité. 

Třeba se takového snímku jednou dočkáme. Prozatím jeho divokou životní jízdu můžete zhlédnout v pět let starém dokumentu s názvem Gringo: The Dangerous Life of John McAfee.