„Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn, co nejsou reálné peníze a jejichž hodnota nestojí na reálném základu. Neregulovaná kryptoaktiva mohou napomáhat nezákonnému jednání, a to včetně obchodu s drogami a dalších ilegálních aktivit,“ napsal Donald Trump minulý týden na svůj twitterový účet.

V následujícím příspěvku poté dodal, že totéž platí pro novou kryptoměnu od Facebooku s názvem libra. Pokud se prý Facebook a další firmy chtějí stát bankami, musí zažádat o bankovní licenci.

Trumpův komentář, ať už cíleně, či ne, vypadá jako reakce na slova předsedy Fedu Jeroma Powella. Ten se před bankovním výborem Senátu nechal slyšet, že se libra nemůže pohnout kupředu, dokud se nevyjasní jisté obavy. „Jde tu o soukromí, praní špinavých peněz, ochranu spotřebitelů či finanční stabilitu,“ sdělil výboru Powell.

A zatímco se bitcoin do novinových titulků vždy dostal díky raketovému nárůstu nebo dramatickému propadu, libra je v centru pozornosti kvůli velikosti a ohromnému vlivu Facebooku. Jestliže má největší sociální síť světa údajně sílu ovlivnit volby, pak ji vlastní platební ekosystém dělá (minimálně v očích státních institucí) ještě nebezpečnější.

Že se vlády digitálních měn obávají, dokazuje i situace v Číně a Indii. Před posledním summitem G20 indický tajemník ministerstva financí potvrdil, že má připravenou zprávu popisující, jak bude země v otázce regulace kryptoměn postupovat. Dokument nyní poputuje k ministrovi financí, a pokud bude schválen, bude zveřejněn.

Letošní rok má zatím bitcoin ve znamení růstu.

Skupina složená v roce 2017 ze zástupců indických ministerstev údajně přišla s doporučením úplného zákazu prodávání, nakupování a vydávání nových kryptoměn. Panel, který kryptoměny mimo jiné přirovnal k Ponziho schématu, navrhl, aby se mimo zákon postavilo i držení a těžba, a to pod pohrůžkou desetiletého vězení.

V reakci na nejistou situaci v Indii proto Facebook nedávno oznámil, že v zemi nemá plány rozvíjet svou kryptopeněženku Calibra ani digitální měnu. V druhé nejlidnatější zemi světa už loni v dubnu indická Rezervní banka zakázala všem tamním bankám poskytovat služby firmám spojeným s kryptoměnami, což vedlo ke krachu několika kryptoměnových směnáren.

To v Číně už v roce 2017 zakázali ICO, tedy vydávání nových digitálních měn, a tamní finanční instituce se podobně jako v Indii kryptoměnám musí vyhýbat. Kromě toho, že se v Číně s kryptoměnami také nesmí obchodovat, se už jistou dobu spekuluje o úplném zákazu těžby. Letos v dubnu země představila první návrh, který těžbu kryptoměn staví na úroveň dalších 450 aktivit, jež jsou prý „riskantní a nehospodárné“, čímž naráží na vysokou spotřebu elektřiny při těžbě.

Z Čínské centrální banky nicméně zní, že je potřeba na novou kryptoměnu od Facebooku rychle reagovat, a Peking při této příležitosti připomněl ambici přijít s vlastní digitální měnou – touto možností se v Čínské lidové bance zabývají už od roku 2014.

Největší starost poté Číně pochopitelně dělá potenciální hegemonie dolaru. Podle bílé knihy, kterou Facebook zveřejnil, bude libra navázaná na několik světových měn (včetně dolaru) a vedená neziskovým konsorciem firem typu Mastercardu, PayPalu či Uberu.

„Mohl by zde být jeden šéf – americký dolar a Spojené státy -, což by mělo celou řadu ekonomických, finančních, a dokonce mezinárodněpolitických dopadů,“ varoval šéf výzkumného oddělení čínské centrální banky.

Ať už v obou zmíněných zemích dospějí k úplnému zákazu, či ne, v Americe Trumpovy tweety představují první takto explicitní „útok“ na kryptoměny, který z Bílého domu zazněl. Podle kolegů z amerického Forbesu se z bitcoinu dokonce stalo jedno z volebních témat prezidentských voleb 2020. Nehledě na sentiment Trumpových komentářů ale kryptokomunita na celou kauzu reaguje zatím pozitivně.

https://twitter.com/brian_armstrong/status/1149492705673695232

„Mise splněna! O tom, že americký prezident bude mít potřebu reagovat na rostoucí popularitu kryptoměn, jsem snil už před lety,“ reagoval na Twitteru šéf směnárny Coinbase Brian Armstrong.

Nutno podotknout, že cena nejpopulárnější kryptoměny se jen za letošní rok zatím zdvojnásobila a momentálně přesahuje hranici 10 tisíc dolarů.