Největší kryptoměna bitcoin během víkendu pokračovala v růstu a v pondělí krátce překonala 23 tisíc dolarů. Od počátku roku si bitcoin připisuje kolem 39 procent. Investoři sázejí na to, že americká centrální banka zmírní svou měnovou politiku.

V pondělí kolem sedmnácté hodiny středoevropského času se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 22 885 dolarů, za uplynulý den tak přidával 0,3 procenta. Za posledních 24 hodin pak vystoupal až na 23 109,81 dolaru. Hranici 23 tisíc dolarů kryptoměna překonala poprvé od 19. srpna 2022.

Fed a další centrální banky začaly loni snižovat úrokové sazby, což na trhu vyvolalo obavy ohledně rizikových tříd aktiv, jako jsou akcie a kryptoaktiva. Přísná měnová politika se negativně projevila zejména na akciích technologických firem, které jsou citlivé na úrokové sazby, či na soukromých startupech financovaných rizikovým kapitálem. Investoři dávali přednost bezpečnějším aktivům, například hotovosti či dluhopisům.

Vzhledem k tomu, že inflace ve Spojených státech nyní vykazuje známky ochlazení, někteří hráči na trhu doufají, že centrální banky začnou tempo zvyšování sazeb zmírňovat, nebo je dokonce sníží. Někteří ekonomové odhadují, že Fed by mohl začít úrokové sazby snižovat už tento rok, napsal zpravodajský server CNBC.