Ve středu 18. května se holešovický prostor Jatka 78 proměnil na melting pot investičních přístupů a idejí. Forbes zde uspořádal historicky první událost Trochu Funny, Trochu Money, která přistoupila svěží formou k investičním tématům.

Večer vycházel z autorského podcastu Funny Money a účastníci nejprve díky Lukáši Foralovi zjistili, proč měl papež Lamborghini – a proč ho jen požehnal a poslal dál, aby nakonec skončilo ve vlastnictví české investiční skupiny Progresus. Příběh je to prostý: unikátní auto vyhrál v loterii Čech.

Protože mu však na něm v garáži jen spala kočka a nevěděl, co s ním, prodal jej skupině Progresus. Ta hodlá vůz držet na věky věků a zároveň na jeho základě vytvořit dobročinnou NFT kolekci.

Poté se na pódium vyhoupli Viktor Fischer a Petr Borkovec. Strůjce Rockaway Blockchain Fund a zakladatel Partners debatovali nad světem kryptoměn, a zatímco Viktor Fischer a jeho dvacetičlenný tým sleduje aktivitu vývojářů a vývojářek na blockchainu, aby odhadli, kde se zjeví další kryptoraketa, Petr Borkovec zůstává pevně na straně skeptiků.

„To nejsou ti samí?“ glosoval ironicky argument, že risk spojený s kryptoměnami přece není nic proti gamblerům, kteří v Česku ročně prosází stovky miliard korun. Spíše než bitcoin pak Borkovec raději fabuloval svou vlastní kryptoměnu, která by dostala název Borkocoin.

Viktor Fischer (uprostřed) a Petr Borkovec (vpravo) v debatě Bitcoin versus Zlato

Viktor Fischer obecenstvu vzkázal, že pro „běžné investory“, kteří chtějí mít kus portfolia v kryptoměnách, je nepochybně nejlepší volbou kombinace bitcoinu a etherea, konzervativně s jasnou převahou bitcoinu v poměru okolo sedmdesáti ku třiceti.

Tématem druhé diskuse, kde hovořili CEO Accolade Milan Kratina a growth marketing manager snad nejznámějšího metaverza Decentraland Martin Sokol, byly investice do nemovitostí a půdy ve fyzickém světě versus v metaverzu.

„Věřím, že nám vyrůstá generace, pro kterou je digitální přítomnost natolik přirozená, že kupovat si v metaverzu domy nebo hezké oblečení pro svého avatara, nebude považovat za nic speciálního, ba naopak,“ vysvětlil Sokol v souvislosti, proč nad tím dnes většinové obyvatelstvo zvedá obočí.

Když však dostali účastníci možnost hlasovat v otázce, zda by raději zdarma kus půdy v Kolíně, nebo pozemek v metaverzu vedle známých značek, z osmdesáti procent se přiklonili k tradiční variantě. „Je vidět, že intelektuální úroveň publika je tady vysoká,“ glosoval výsledky ankety s úsměvem Milan Kratina.

Poslední debata se točila kolem otázek stran tradičního umění a NFT, přičemž hosté Lubo Smid z STRV a galerista Jan Třeštík se překvapivě celou dobu pohybovali v téměř naprosté shodě. Oba věří, že NFT nikam nezmizí, naopak se po vzoru fotografie postupem času jakožto umělecké médium etabluje.

A jakkoli Smidovi doma na zdi nevisí žádný z klasiků, přiznal, že právě díky NFT, která ho zajímají primárně pro svou technologii, se dostává blíže i k tradičnímu umění. A možná na jeho zdi alespoň ta Kupkova skica jednou bude!

Ve dvou hodinách debat toho každopádně zaznělo násobně více. Buďte s námi u toho příště také, těšíme se už v říjnu! A děkujeme účastníkům a našim partnerům, díky kterým jsme mohli Trochu Funny, Trochu Money uspořádat.