Týden před Vánoci se do pozornosti investorů a také médií opět dostává digitální měna bitcoin, která ve středu prolomila psychologickou hranici dvaceti tisíc dolarů za kus a do čtvrtečního odpoledne dokázala posílit o dalších dvacet procent nad 23 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 490 tisíc korun).

Jde o její historicky nejvyšší hodnotu, jak ukazují data serveru CoinDesk. Letos si tak bitcoin i přes jarní zaváhání připisuje zhodnocení o téměř 200 procent.

„Nahromadila se očekávání posledních měsíců. Bitcoinu se podařilo přežít první hospodářskou krizi, a to s grácií,“ vysvětluje v rozhovoru pro Forbes hlavní ekonom banky Creditas a autor několika knih věnujících se právě bitcoinům Dominik Stroukal.

Toho jsme se v rozhovoru mimo jiné zeptali, jestli má cena bitcoinu šanci překonat další metu v podobě třiceti tisíc dolarů, nebo jestli se investoři mají naopak obávat pádu, jako tomu bylo po minulých prudkých růstech.

Historický vývoj ceny bitcoinu. Zdroj | Coindesk

Co přesně stojí za současným růstem ceny bitcoinu?

Nahromadila se očekávání posledních měsíců. Bitcoinu se podařilo přežít první hospodářskou krizi, a to s grácií. Propad v březnu byl sice ostřejší než na tradičních aktivech, ale ten je relativně menší a mnohem mladší kryptoaktivum schopné vykompenzovat o to větším růstem. Velkou roli v pozitivních očekáváních hráli i velcí hráči, kteří začali masově nakupovat. Desítky tisíc bitcoinů plynuly velkým institucím, které zkrátka nechtěly další vlně jen tak nečinně přihlížet.

Rozhodně v tom ale není žádná magie kolem proběhlého halvingu (takzvaného půlení bitcoinu, pozn. red.). Ten sice mohl přinést bitcoinu dodatečnou medializaci a uvědomění si toho, jak vzácný je, žádný růst ale v bitcoinu bohužel zakódovaný není, to by byla fantazie.

Jaký očekáváte další vývoj ceny bitcoinu? Je reálné uvažovat o prolomení hranice 30 tisíc dolarů za kus?

Tady záleží na horizontu, ale pokud myslíte nejbližší týdny, potom může nastat pozitivní scénář, kdy v této strmé fázi růstu začnou konečně naskakovat poslední investoři, kteří ještě vyčkávali, a bitcoin může letět strmě vzhůru. Každý předchozí vrchol však následoval po stále menších růstech. 

Jak to myslíte?

V roce 2013 vyskočil bitcoin stonásobně, v roce 2017 dvacetinásobně. Je rozumné předpokládat, že stonásobně ani dvacetinásobně to letos nebude, ale i pouze desetinásobně by znamenalo více než 70 tisíc dolarů za bitcoin. Je to nepravděpodobné, ale jak pravděpodobné se to zdálo v těch předchozích letech?

A jaký je podle vás realistický scénář pro nadcházející týdny?

Stonásobně v roce 2013, dvacetinásobně v roce 2017. Kdybychom to protáhli křivkou, což je samozřejmě ekonomické voodoo, tak by mohl bitcoin letos udělat čtyřnásobek, což by znamenalo téměř 30 tisíc dolarů. Tomu nejsme daleko.

A nehrozí bitcoinu propad, jaké následovaly hned po prudkých růstech jeho ceny v minulých letech?

Negativní scénář už letos nastat nemůže. Současná cena je očividný úspěch, ale neúspěchem by bylo, kdybychom se soustředili jenom na cenu. Na bitcoinu se děje spousta pozitivních věcí bez ohledu na jeho cenu. Například technologie jako Taproot, Schnorr Signature či Lightning Network. Bitcoin se vyvíjí mílovými kroky.

Investory ale zajímá hlavně cena. Může se tedy stát, že spadne zpět na úroveň jednotek tisíc dolarů?

Všechny tři velké předchozí propady srazily bitcoin o zhruba 80 procent dolů z vrcholu. Je tak pravděpodobné, že se ještě můžeme podívat pod 10 tisíc dolarů, někam na horizont 6 tisíc dolarů. 

Na druhou stranu tentokrát je situace trochu jiná. Kdyby velcí investoři takový propad ustáli a v panice neprodávali, může být pokles menší než v minulosti. To by byl další obrovský potenciál do příštích býčích trhů.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Co je dnes největší hrozbou pro budoucí vývoj hodnoty bitcoinu?

Největší hrozbou je stále stát a jeho tlusté prsty. Nejenže chtějí ukrajovat z hodnoty, ale také nešikovně manipulují. Ne, že by chtěly bitcoin rozmáčknout a zakázat, na to už je příliš pozdě. Spíše svou neopatrnou snahou chránit spotřebitele ničí to, co dělá bitcoin bitcoinem.

Největší hrozbou je tak stále stát, regulace a konkrétně politika ochrany spotřebitele. Bitcoin stojí a padá na osobní zodpovědnosti, a to je v přímém rozporu s tím, co by stát rád viděl a na co jsme zvyklí ze standardních finančních trhů.