Bitcoin zažívá hvězdný začátek roku a poslední dny jede jako na speedu. Hned 2. ledna prolomil práh 30 tisíc dolarů, včera s velkou pompou poprvé překonal 35 tisíc a o 24 hodin později se probil i čtyřicetitisícovou hranicí. Jen za posledních sedm dní bitcoin vystřelil o třetinu a za poslední měsíc zdvojnásobil svoji hodnotu.

Zároveň s tím překonal i tržní kapitalizaci 700 miliard dolarů a kryptoměny jako celek, tedy i s konkurencí bitcoinu, jako je ethereum, ripple nebo litecoin, poprvé přesáhly hodnotu bilionu dolarů. Úspěch bitcoinu táhne nahoru i ostatní kryptoměny a sektor si tak letos připisuje zhodnocení o 300 procent.

Raketový růst ceny nejznámější kryptoměny je anomálií, která se na trzích nevyskytuje příliš často. A i když investoři jako David Rosenberg dlouhodobě upozorňují na riziko, že úspěch bitcoinu je jenom nafouknutá bublina, která brzy splaskne, kryptoměna roste raketovým tempem dál. A postupně i její důvěryhodnost.

Stratégové z JPMorgan v polovině týdne pustili do světa odvážnou předpověď, že bitcoin by postupně mohl nahradit zlato jako nástroj k uložení kapitálu a jako pojistka proti inflaci a v dlouhodobém horizontu by se prý jeho cena mohla přehoupnout i přes závratných 146 tisíc dolarů.

Růstu bitcoinu v posledních týdnech pomáhá právě zájem o kryptoměny jako pojistku proti růstu cen, který pohánějí aktuální rozsáhlé rozpočtové výdaje, kterými se vlády po celém světě snaží kompenzovat ztráty způsobené pandemií koronaviru. „S přebytkem volných peněz roste i cena klasických aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti, a proto dostávají šanci i různé alternativy. Mezi nimi i kryptoměny,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Příliv nových peněz se samozřejmě musí projevit jediným možným způsobem, tedy růstem ceny. No a čím rychleji v posledních dnech roste cena bitcoinu, tím víc a víc drobných investorů chytá panika, že jim ujíždí kryptovlak.

„Když na trzích delší dobu skokově narůstá cena, začíná se u mnohých nezainvestovaných lidí projevovat FoMO efekt. Fear of Missing Out. Vyvolává v lidech strach, že propásnou jedinečnou příležitost na trhu, a ten strach se následně přetaví do zběsilého nakupování, které vede k dalšímu růstu cen,“ vysvětluje Křeček. „Tím se FoMO efekt posiluje, až zdeptá další, do té doby zdrženlivější, jedince, kteří postupně naskakují do stále rychleji jedoucího vlaku.“

Otázkou podle Křečka zůstává, zda rozjetý vlak nakonec vykolejí, jak se mu to již jednou povedlo na přelomu let 2017 a 2018. Tehdy přišel obří pokles cen kryptoměn, což vedlo k vysokým ztrátám investorů, kteří do rozjetého vlaku naskočili příliš pozdě. „Investoři do kryptoměn jsou jako hráči v kasinu. Nikdy si nemůžou být jistí, jestli budou při odchodu žebráci, nebo boháči,“ glosuje Křeček.