Ve světě investic jsou na prvním místě peníze, to je známá věc. Ve vzácných případech je ale cennější něco jiného – zadostiučinění. Když před 10 lety investovali první nadšenci své pracně vydělané peníze do kryptoměn, sklízeli za to jen posměch a ťukání na čelo.

Jenže kdo se směje teď? Za 10 let se jim podařilo proměnit zanedbatelný kout finančního světa v bilionovou třídu aktiv. A zatímco si počítají své digitální mince, stáčí se k nim už jen závistivé pohledy.

Vezměme si třeba Camerona Winklevosse, kryptoměnového podnikatele, který spolu se svým dvojčetem Tylerem zažaloval Facebook, když tvrdili, že jim Mark Zuckerberg nápad na sociální síť ukradl. V roce 2012 vzali bratři relativně malý obnos, který jim Zuckerberg předhodil, aby soudní spor ukončil, a celý jej vložili právě do bitcoinu.

Roky byli terčem posměchu. Dva absolventi Harvardu, navíc z prestižního veslařského týmu, hledají slávu a bohatství v digitálních měnách – společně s nerdy, anarchisty, spekulanty a možná ještě horšími figurami.

Teď bitcoin míří k dalším výšinám a táhne s sebou zástup následovníků z mainstreamu finančního světa i zbytku společnosti. Navíc i díky tomu, že se že Zuckerberga postupem let stala čím dál víc kontroverzní postava, mohou se dnes bratři Winklevossovi konečně ohlédnout za svým nuceným odtržením od Facebooku a dodat: Ještě že tak!

Bitcoin nedávno překročil hranici 40 tisíc dolarů, ještě před rokem byl přitom na hranici 7 tisíc dolarů.

„Bitcoin předčil Facebook v rámci jeho tržní kapitalizace,“ oslavoval na Twitteru Cameron Winklevoss v momentě, kdy bitcoin přeletěl přes hranici 40 tisíc dolarů, a dodal: „Dává smysl, že peněžní síť bude mít větší cenu než síť sociální.“

Je ale pravda, že Winklevossovi se musí ještě hodně snažit, aby Zuckeberga dohnali  – ten totiž stále vlastní 94 miliard dolarů – ale určité bravado je u nich namístě: nedávné zvýšení hodnoty v kryptoměnách znamená, že každý z Winklevossů vlastní 1,4 miliardy dolarů v digitálních aktivech, což je více než dvojnásobek toho, co vlastnili ještě před měsícem.

Vydání Forbesu Zázrak

V průběhu posledního roku poskytoval akciový trh, který jako by odporoval gravitaci, důvod k radosti většině investorů, ale nikdo se nesměje hlasitěji než majitelé bitcoinu.

Zatímco index S&P poskočil od začátku ledna 2020 do 11. ledna 2021 o 17 procent, bitcoin za tu dobu vylétl o 400 procent a prorazil hranici 40 tisíc dolarů. A v závěsu vytáhl i další digitální aktiva. Všechny kryptoměny teď dohromady mají podle analytického webu Messari hodnotu 920 miliard dolarů, což je o trochu méně než vrcholný jeden bilion dolarů, na který dosáhly minulý pátek.

Na pozadí celého bitcoinového šílenství se přitom skrývá jeden klíčový faktor. Covid-19 přinutil Federální banku natisknout biliony dolarů na stimulaci americké ekonomiky a na odvrácení recese, a investoři tak začali nahlížet na bitcoin jako na pojistku proti případné inflaci.

Tak jako v případě dramatického navýšení ceny z jednoho tisíce dolarů na 19 tisíc dolarů v roce 2017, které bylo zapříčiněno investory z oblasti nemovitostí, byl i současný skok způsoben velkými institucionálními investory a rozšířením možností, jak kryptoměny koupit a ukládat.

Bitcoin tak zřejmě definitivně opouští vedlejší a obskurní kolej finančního světa. Důkazů je pro to všude dost. V roce 2020 firma Square, která se zabývá platbami, použila 50 milionů dolarů ze svých korporátních rezerv na zakoupení bitcoinu – tato investice má teď hodnotu 161 milionů.

Hedgefundový miliardář Paul Tudor Jones prohlásil, že až dvě procenta jeho jmění jsou v kryptoměnách, a obří soukromá investiční společnost Northern Trust odhalila plány na to, jak svým klientům ulehčit ukládání bitcoinu, etherea, XRP, litecoinu a bitcoinu cash.

Dokonce i PayPal umožňuje svým 300 milionům klientů kupovat bitcoin a utrácet ho u kteréhokoliv z 26 milionů obchodníků, které podporuje. 

A právě v průběhu tohoto procesu investoři do kryptoměn pohádkově zbohatli. Nejméně pět z nich nedávno rozšířilo řady dolarových miliardářů a dost možná je jejich počet ještě vyšší.

Za použití všemožných nástrojů, od veřejně dostupných digitálních peněženek až po starou dobrou investigaci, jsme se pokusili odhalit některé z největších vítězů tohoto raketového růstu hodnoty kryptoměn. Není to v žádném případě kompletní žebříček, ale vystihuje, jak závratně se jmění některých nadšenců do kryptomněn zvýšilo. 

Všechny hodnoty kryptoměn jsou platné k 11. lednu 2021. Pro poslední žebříček kryptomiliardářů z února 2018 jsme počítali jak s hodnotou jejich podílů ve společnostech, tak s jejich investicemi do kryptoměn. Do tohoto žebříčku jsme zahrnuli pouze jejich investice do kryptoměn. 

Cameron a Tyler Winklevossovi

  • Odhadované jmění každého z nich v kryptoměnách: 1,4 miliardy dolarů

Spoluzakladatelé burzy pro kryptoměny Gemini, která v současnosti zobchoduje přes 300 milionů dolarů za den, byli mezi prvními známými osobnostmi, které bitcoiny koupily.

Dvojice se proslavila zejména tím, že najala Marka Zuckerberga, aby vybudoval předchůdce Facebooku, a později Facebook zažalovala za to, že jim nápad ukradl. V dubnu 2013 tito podnikatelé údajně vlastnili bitcoiny v hodnotě 11 milionů dolarů, když byla jejich cena ještě 120 dolarů za jeden bitcoin.

Pokud předpokládáme, že si většinu těchto bitcoinů a etherea nechali, tak by každý z nich měl nyní 1,4 miliardy v digitálních aktivech. Bratři nicméně odmítli tyto údaje komentovat.

Matthew Roszak

  • Odhadované jmění v kryptoměnách: 1,2 miliardy dolarů

Na konci 90. let a na začátku tisíciletí pracoval Rozsak v rizikových investicích a jako podnikatel. Pozornost k sobě připoutal také ve chvíli, kdy se v roce 2006 mimosoudně vyrovnal při obvinění z insider-tradingu.

Svoje první bitcoiny koupil v roce 2012. Dnes pracuje jako spoluzakladatel a předseda Bloqu, pět let starého startupu postaveného na technologii blockchainu s klienty, jako jsou Citigroup či Discover. Bloq nabízí konzultace ohledně všeho od zprocesování plateb po „stabilcoiny“, tedy kryptoměny, které jsou pevně navázány na hodnoty tradičních měn. Pomáhá tak bankám bezpečněji ukládat digitální aktiva.

Roszak je dlouholetý kryptoevangelista, nedávno například vedl iniciativu za to, dát každému členovi amerického Kongresu 50 dolarů v digitálních aktivech.

Forbes odhaduje jeho jmění v kryptu na 1,2 miliardy dolarů, což je značné navýšení ze 300 milionů dolarů, které vlastnil minulý rok. „Tohle budou pro bitcoin zlatá dvacátá léta,“ řekl Forbesu. 

Tim Draper

  • Odhadované jmění v kryptoměnách: 1,1 miliardy

Jako součást investorské dynastie Draperů ze Silicon Valley se v roce 1985 stal jedním ze zakládajících partnerů Draper Fisher Jurvetson – společnosti, která uskutečnila stovky investic do firem jako Tesla nebo dnes již neexistující Theranos, která se zaměřovala na krevní testy.

Uvádí, že v roce 2014 koupil 29 656 bitcoinů, které byly zkonfiskovány americkou federální vládou při uzavření černého trhu Silk Road. Zaplatil za ně tehdy 18,7 milionu dolarů, tedy za pouhých 632 dolarů za jeden bitcoin.

„Dolary jsou měna minulosti,“ napsal Draper v emailu Forbesu. „Bitcoin je měna budoucnosti. Co vidíme, je globální antropologická transformace od dolaru k bitcoinu. Na tom, že si bitcoin držím a stále nakupuji, se tak nic nezmění,“ dodal.

Draper nicméně odmítl žádost Forbesu o interview. Pokud však předpokládáme, že si ponechal všechno, co si v roce 2014 koupil, jeho kryptoměny by měly hodnotu 1,1 miliardy dolarů. 

Michael Saylor

  • Odhadované jmění v kryptoměnách: 600 milionů dolarů

Ředitel společnosti MicroStrategy, která se zabývá business analýzou, vstoupil na bitcoinovou scénu razantně v roce 2020, když svou firmu přivedl k investici do bitcoinu v hodnotě 1,1 miliardy dolarů při průměrné ceně 15 964 dolarů za kus. Dnes mají tyto bitcoiny více než dvojnásobnou hodnotu – přibližně 2,4 miliardy dolarů.

Jako důvod tehdy uvedl obavy z devalvace dolaru v důsledku politiky Federální rezervní banky, která tiskne biliony dolarů. Teď vede snahu o přizpůsobení softwaru společnosti pro analýzu dat z bitcoinu. A vyplácí se to.

Akcie MicroStrategy mají od doby, kdy firma ohlásila svůj první nákup v bitcoinech, čtyřnásobně větší hodnotu. V říjnu pak Saylor odhalil, že on osobně utratil za 17 732 bitcoinů něco kolem 175 milionů – dnes mají hodnotu 600 milionů. Pokud k tomu přidáte jeho podíl v MicroStrategy v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, máme tu rázem dalšího nového miliardáře. „Americký sen vyžaduje, aby měna měla solidní základ,“ říká k tomu Saylor. 

Mike Novogratz

  • Odhadované jmění v kryptoměnách: 478 milionů

Poté, co série špatných investic vypařila velkou část jeho jmění, se z hedgefundového titána z Goldman Sachs a Fortress Group stal hotový kryptoguru. Novogratz je totiž zakladatel a ředitel Galaxy Investment Partners, která se specializuje na investice a vývoj služeb souvisejících s kryptoměnami.

V roce 2013 do bitcoinu osobně investoval sedm milionů dolarů, které později použil jako základní kapitál pro Galaxy. Podle reportů ze září 2020 odhaduje Forbes kryptoaktiva Galaxy na 621 milionů dolarů, což je nárůst o 300 procent za pouhé čtyři měsíce.

Protože Novogratz vlastní 77 procent společnosti, činí hodnota jeho podílu 478 milionů dolarů. Tento údaj navíc nezahrnuje kryptoměny, které může vlastnit jako soukromá osoba, což on sám odmítl komentovat. 

Vitalik Buterin

  • Odhadované jmění v kryptoměnách:  360 milionů dolarů

Velký skok zažil nedávno také vynálezce etherea – druhé největší sítě kryptoměn, která má teď celkovou hodnotu 123 miliard dolarů. Buterin je známější pro svůj akademický a společenský zájem na kryptoměnách než jako investor. To ale neznamená, že je je chudým mučedníkem za svoji pravdu.

V současnosti vlastní více než 333 tisíc ethereí, která mají cenu odhadem 360 milionů dolarů. Ještě před rokem by měl přitom ten samý počet digitálních peněz hodnotu pouze 45 milionů. 

Článek vznikal s přispěním Johna Hyatta.