Veřejný blockchain se suverénně nejvyššími poplatky? Nelichotivý titul léta drželo Ethereum, ale o nedávném víkendu to byl suverénně Bitcoin. Na poplatcích se od halvingu pálí miliony dolarů navíc a na vině jsou obvyklí podezřelí.

Průměrný transakční poplatek za bitcoin aktuálně dělá necelých pětatřicet dolarů, tedy zhruba 830 korun. Technicky vzato se velikost poplatku počítá podle datové velikosti transakce v bajtech, ale většinu z nás zajímá spíše cena, kterou v bitcoinu platíme – a její hodnota ve fiat měně.

Přijde vám ta výše uvedená už trochu moc? O předposledním dubnovém víkendu byla zhruba třiapůlkrát vyšší. V sobotu 19. dubna se průměrná výše transakčního poplatku pohybovala okolo 128,5 dolaru, tedy 3050 korun. Krátce po halvingu, který časově korespondoval se spuštěním nového kontroverzního protokolu Runes, pak vystoupala ještě mnohem výše.

Na nekonsolidovaných adresách s menšími částkami tak může mít momentálně posílaná suma nižší hodnotu, než kolik by stál transakční poplatek, a jsou tudíž aktuálně neutratitelné. Přesně před rokem se přitom průměrná výše transakčního poplatku pohybovala pod hranicí dvou dolarů.

Ironicky si v témže roce mnoho lidí stěžovalo na nemravnou výši transakčních poplatků, způsobenou příchodem protokolu Ordinals a v dané době též tokenovým standardem BRC-20, který z Bitcoinu udělal další klon Etherea.

První den po současném halvingu dokonce poplatky vzrostly natolik, že těžařům více než bohatě vykompenzovaly poloviční snížení odměny za nově vytěžený blok. Na poplatcích během prvního dne vybrali okolo osmdesáti milionů dolarů, čímž čtyřiadvacetkrát překonali Ethereum.

Celkové vybrané transakční poplatky první den po halvingu | Zdroj: CryptoFees.info

Jen symbolický halvingový blok s číslem 840 tisíc zahrnoval poplatky za 37,7 bitcoinu, tedy asi 2,4 milionu dolarů, a stal se tak nejdražším blokem v bitcoinové historii. Do uvedeného památečního bloku bylo zahrnuto 3050 transakcí, což znamená, že průměrný uživatel zaplatil za transakci přibližně osm set dolarů.

Značná část poptávky přitom pocházela od takzvaných „degens“, tedy uživatelů bezhlavě sázejících na budoucí bohatou návratnost sázky na mintování memecoinů prostřednictvím nového bitcoinového tokenového standardu Runes.

Průměrná výše bitcoinových transakčních poplatků v dolarech | Zdroj: YCharts

Pokud právě zažíváte pocit déjà vu, zažíváte ho oprávněně. Podobně jako loňský nárůst transakčních poplatků, který se i po odeznění vlny prvního nadšení ukázal jako víceméně trvalý, i aktuální jde na vrub projektu bývalého bitcoinového vývojáře Caseyho Rodarmora.

Toho loni napadlo, že by mohl zkusit prolomit hned dvě velká tabu: plýtvání místem v bloku a NFT na bitcoinové síti. Vytvořil tehdy projekt Ordinals, umožňující do bitcoinového blockchainu posílat velmi levným způsobem nefinanční transakce, které mohou obsahovat jedinečná zapsaná data, jako jsou třeba obrázky, videa nebo audiosoubory ve formě takzvaných inskripcí.

Ordinals ale otevřely bránu ještě něčemu, co Rodarmor původně nezamýšlel: tvorbě dalších zaměnitelných tokenů nad bitcoinovým blockchainem. Šlo o takzvaný standard BRC-20, který loni touto dobou způsobil další vlnu poplatkové krize.

Standard byl šitý hodně horkou jehlou a měl tolik problematických aspektů, až se sám Rodarmor rozhodl vytvořit protokolu o něco důstojnější konkurenci – s letošním halvingem spuštěné Runes.

Hrozí proto, že se stane podkladový bitcoinový blockchain pro běžné posílání prostředků ve formě bitcoinu postupně nepoužitelným? Teoreticky ano. Runes, podobně jako Ordinals či BRC-20, zpřístupňují na první vrstvě bitcoinového blockchainu služby, na které nebyl designovaný a není pro ně vůbec vhodný.

Jediný důvod, proč si jej příznivci těchto transakcí tolik oblíbili, je prestiž nejstaršího blockchainu, který si dlouhodobě drží největší tržní kapitalizaci. A samozřejmě i spekulace, že se jim v kombinaci s rychlostí podaří vytvořit něco, na čem rychle a pohádkově zbohatnou. V případě Runes jsou to opět silně trendující a k jakémukoli praktickému účelu nevhodné meme tokeny.

Bitcoin už není jednoduchý čistý blockchain.

Problém pěkně shrnuli analytici výzkumné a makléřské společnosti Bernstein: Bitcoin nyní podle nich zažívá okamžik podobný létu decentralizovaných financí na Ethereu v roce 2020. Nový standard tokenů Runes těžařům přihrává rekordní objemy peněz z transakčních poplatků.

„Bitcoin už není jednoduchý čistý blockchain, kde se neděje nic jiného než držení kryptoměny,“ napsali Gautam Chhugani a Mahika Sapra v poznámce klientům. „Zažívá podobný moment, jako když na blockchainu Etherea vzniklo mnoho decentralizovaných aplikací a tokenů, což vedlo k masivnímu nárůstu likvidity a transakčních poplatků.“

Osobně doufám, že tady se analytici z Bernsteinu přece jenom pletou, celé je to jen dočasný módní výstřelek a poplatky se ještě alespoň na pár let vrátí na nějakou rozumnou úroveň. Bitcoin si v minulosti už musel poradit s vážnějšími problémy – a vždy z toho nakonec vyšel vítězně.

Po zkušenosti z loňska, kdy bublina okolo Ordinals a BRC-20 tokenů splaskávala jen velice pomalu a neochotně a prestižní bitcoinové konference najednou hostily jejich nejrůznější evangelisty, jdu raději pro jistotu trénovat zenový klid a stoickou lhostejnost. Vyšší poplatky tu totiž s námi minimálně nějaký ten pátek zůstanou.