Největší světový správce aktiv, se kterým investovala například i Česká národní banka, vzbudil na konci uplynulého týdne poprask.

BlackRock zažádal o povolení zřídit bitcoinový burzovně obchodovaný fond (ETF) nazvaný iShares Bitcoin Trust.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) doposud všechny žádosti o bitcoinové spotové ETF zamítla. Pokud BlackRock uspěje, půjde o mimořádný precedent, který by citelně posílil pozici nejstarší kryptoměny.

Je totiž rozhodně rozdíl, když drží bitcoiny v úschově někdo jako BlackRock – nebo nativní kryptofond typu Grayscale. Tomu mimochodem jeho sázka na transformaci do burzovně obchodovaného fondu nevyšla.

Depozitářem pro iShares Bitcoin Trust by se navíc stala největší americká kryptoburza Coinbase, které jde momentálně SEC po krku. Fond by investorům, kteří kvůli svázání pravidly nemohou do kryptoaktiv investovat přímo, umožnil otevřenější expozici. A totéž by se týkalo i firem, které do bitcoinu samy masivně investují.

Ukázkovým příkladem takového neoficiálního bitcoinového „ETF“ je vedle pasivního fondu Grayscale Bitcoin Trust především americká společnost MicroStrategy, jejíž byznys se v posledních letech nenápadně přesouvá k držení velkého objemu bitcoinu ve svých rezervách – momentálně zhruba 140 tisíc.