skip to main content
Jak být lepší

Blahodárná injekce. Manželé Gatesovi věnují 100 milionů dolarů na boj s koronavirem

Zatímco se Čína snaží udržet rapidně se šířící virus uvnitř svých hranic, zbytek světa zbrojí na případnou pandemii, jejíž hrozba nepřestává viset ve vzduchu. Světová zdravotnická organizace (WHO) požádala o příspěvek ve výši 675 milionů dolarů a ústy svého ředitele Tedrose Adhanoma zdůraznila, že máme stále šanci koronavirus dostat pod kontrolu.

„Šest set sedmdesát pět milionů je spousta peněz,“ podotkl Adhanom na tiskové konferenci WHO, „ale je to pořád daleko méně, než nás může stát pozdější dohánění rozbujelé nákazy.“

Volání po finančním příspěvku obratem vyslyšela Nadace Billa a Melindy Gatesových. Druhý nejbohatší člověk světa, jehož jmění Forbes aktuálně počítá na 112,6 miliardy dolarů, a jeho žena oznámili, že na boj s koronavirem uvolní 100 milionů dolarů.

Reklama

Ty půjdou jak na odhalení a izolaci nakažených pacientů, tak na vývoj vakcíny a následné léčby. „Národní vlády i soukromý sektor musí spolupracovat na zpomalení nákazy a ochraně nejohroženějších obyvatel,“ shrnul úmysl nadace její výkonný ředitel Mark Suzman.

Narážel tím na situaci nejenom v Číně, ale i v dalších chudých oblastech světa, kde je dostupnost zdravotní péče problematická, což nahrává šíření epidemií nejrůznějšího druhu. Poptávaných 675 milionů dolarů plánuje WHO použít v rámci tříměsíčního záchranného plánu, který by většinu vybrané částky směroval právě do zemí bez rozvinutého zdravotnictví.

„Naše úsilí se musí řídit vědeckými závěry, nikoli strachem,“ zdůraznil Suzman. Rozvaha je namístě i proto, že mimo Čínu se zatím pacienti prokazatelně nakažení koronavirem počítají na necelé dvě stovky.