Mílovými kroky se blíží doba, kdy se bude v oblacích prohánět český stroj, který v jednu chvíli připomíná spíš vrtulník a v druhé zase letadlo. Startup Zuri, jejž před sedmi lety založil technologický podnikatel Michal Illich, totiž i letos pokračuje v náročném vývoji prvního českého letadla s kolmým startem (takzvaného VTOL – Vertical Take-Off and Landing), které má podle svého autora proměnit budoucnost létání a cestování.

Zuri má letos úspěšně za sebou první část letových testů zmenšeného VTOL dronu označovaného jako V1NG a také prezentaci pozemní verze demonstrátoru (neboli prototypu) nové generace na světové výstavě AERO Friedrichshafen.

Nyní se připravuje na návrh a výrobu Zuri už v plné funkcionalitě a velikosti schopné unést lidi. A také na další investici.

„V Německu jsme vůbec poprvé veřejnosti ukázali pozemní verzi devítimetrového letadla, což je velikost našeho demonstrátoru nové generace. Další fáze bude, aby tento demonstrátor ve skutečné velikosti letěl s plnou funkcionalitou, tedy včetně otáčení všech rotorů a hybridního pohonu,“ odhaluje exkluzivně pro Forbes další plány zakladatel Zuri Michal Illich.

Zakladatel Zuri Michal Illich | Foto: Jan Rasch

Z pohledu samotného vývoje Zuri, který trvá více než šest let, půjde o významnou věc. Znamená to mimo jiné, že vrtule už nebudou zafixované jen vertikálně, ale po kolmém vzletu se začnou natáčet pro účely samotného horizontálního letu, což je nejobtížnější fáze.