Už od 1. července přestává v Evropské unii platit přechodné období, po které mohly kryptofirmy bez platné licence MiCA obsluhovat své zákazníky na unijním trhu. V praxi tak v létě skončí evropský provoz tisíce společností, Evropané přijdou o přístup k největšímu dolarovému stablecoinu a řada uživatelů bude muset řešit divoký exit svých prostředků z offshorových platforem.

Po uvedeném datu totiž bude moci na území celé sedmadvacítky nadále poskytovat služby související s kryptoaktivy definované v nařízení MiCA (evropské nařízení o trzích s kryptoaktivy) pouze ten, kdo má povolení poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (CASP) uděleným příslušným národním regulátorem některé z členských zemí.

V tuzemsku jím je Česká národní banka, která dosud vydala devět licencí, konkrétně jde o společnosti Anycoin, KvaPay, Golden Gate Digital, Coinero, Coinmate, Pluso (Tipsport), Bit.plus (wBTCb), Invity a zcela čerstvě kryptosměnárna Simplecoin.

„Na trhu nás čekají velké změny. Řadě firem se nepodařilo potřebná povolení získat a budou tak muset buď najít nějakého partnera, nebo ukončit činnost,“ komentuje současný stav spoluzakladatel největší tuzemské kryptosměnárny Anycoin Marek Kyrsch. Není to přehnané dramatizování. Podle veřejně dostupných dat dosud licenci MiCA obdrželo pouze čtrnáct tradičních kryptoburz napříč celou Evropou.

Jsou mezi nimi například velké americké burzy Kraken a Coinbase, singapurská Crypto.com nebo rychle rostoucí evropská neobanka Revolut. Její hlavní neevropský rival v segmentu tradingových aplikací, Robinhood, pak získal licenci skrze akvizici burzy Bitstamp.

Vlastně existuje ještě jedna výjimka, služby budou moci nadále poskytovat také banky, obchodníci s cennými papíry a další již regulované finanční instituce, pokud tuto činnost svému regulátorovi řádně oznámí (takzvaně notifikují).

Banky a další finanční subjekty totiž těží z jedné výhody, regulovaní už jsou, a mají tudíž přístup k licenci snazší. ČNB nakonec podle všeho udělila z rekordního počtu 248 žádostí o plnohodnotnou MiCA licenci jen nepatrný zlomek.

„Z 248 žádostí o licenci jich bude kladně vyřízeno jenom pět až sedm procent,“ sdělil Forbesu právní expert Jan Šovar, partner ve společnosti Finreg Partners, který se na evropské nařízení o trzích s kryptoaktivy dlouhodobě soustřeďuje.

5 %

Jen tolik z 248 žádostí o plnohodnotnou MiCA licenci v Česku bylo kladně vyřízeno.

Jeho právní kancelář je podepsaná pod třemi z již zmiňovaných devíti licencí, které zatím Česká národní banka udělila. Dvě jsou velmi čerstvé a patří subjektům ze stáje wBTCb a v první vlně udělených licencí to byla společnost Invity Finance patřící pod české SatoshiLabs.

Dopady na český trh budou každopádně velké, protože to znamená dočasnou nebo trvalou stopku pro velké množství současných hráčů, kteří budou muset skončit ze dne na den.

V opačném případě totiž riskují správní řízení a pokuty s horní hranicí přes sto milionů korun. Jak navíc upozorňuje samotná ČNB, řada kryptosubjektů by neměla v Česku operovat již teď. Po 1. červenci lze ale očekávat přísnější a koordinovanější postup regulátora.

„Naprostá většina osob poskytujících v minulosti služby související s kryptoaktivy nemůže již dnes v této činnosti v České republice pokračovat, protože nesplnila podmínky pro využití přechodného režimu,“ vysvětluje Česká národní banka.

Touto podmínkou bylo, že daná osoba nebo firma měla zapsanou živnost volnou v oboru poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem k 29. prosinci 2024 a současně podala žádost o povolení CASP podle nařízení MiCA do 31. července 2025.

Konec přechodného období se ale dotkne i klientů nelicencovaných služeb a je to přesně ten okamžik, kdy pasivní čekání nemusí být tou nejlepší strategií.

Pokud totiž nebude mít jimi používaná platforma k 1. červenci 2026 potřebné oprávnění (seznam oprávněných poskytovatelů by měl být dostupný v registru ESMA a v seznamu ČNB), budou narážet na omezení či úplné ukončení přístupu ke službám, ztrátu přístupu ke stablecoinům, jejichž emitenti evropskou MiCA licenci nezískali, a budou si muset sami aktivně zajistit přesun držených kryptoaktiv jinam. Buď k některému z oprávněných poskytovatelů, nebo do vlastní krypto peněženky.

U zahraničních subjektů působících mimo Evropskou unii pak hrozí i další riziko spojené s případným neřízeným ukončováním služeb pro občany sedmadvacítky.

info Foto Vadim Artyukhin /Unsplash
Kryptoburza Binance

Výmluvným příkladem extrémní přísnosti posuzování je případ největší kryptoburzy světa, tedy Binance. Minulé úterý totiž přinesla agentura Reuters zprávu, že burza s třemi sty miliony uživatelů nezíská licenci, o kterou si zažádala ve zrychleném řízení v lednu u řeckého národního finančního regulátora Hellenic Capital Market Commission.

Burza po zveřejnění zprávy agentury Reuters publikovala na X příspěvek, kde tvrdí, že má v úmyslu „podporovat řádný proces a minimalizovat narušení provozu našich uživatelů.“ Žádné další vysvětlení ale neuvedla.

Francouzská zpravodajská a analytická platforma The Big Whale tvrdí, že se tak stalo na nátlak Evropské centrální banky a na politickou objednávku z Francie.

Francie podle serveru zároveň pro Binance zůstává jedinou možností, jak si udržet přístup na evropský trh, pokud si ale o licenci zažádá u francouzského regulátora AMF (Autorité des Marchés Financiers), což se zatím formálně nestalo.

Abychom ovšem význam celé události lépe pochopili, je potřeba si uvědomit, že Binance zaměstnává asi 1500 expertů na dodržování finančních předpisů, přípravou evropské žádosti o licenci strávila osmnáct měsíců a celým procesem ji provázely auditorské společnosti z velké čtyřky, konkrétně EY a KPMG.

Dalším hráčem světového formátu, který snahu o licenci vzdal již předem a žádost si raději vůbec nepodal, je společnost s italskými kořeny, tedy stablecoinový emitent Tether.

Generální ředitel Tetheru Paolo Ardoino dlouhodobě patří mezi nejhlasitější kritiky regulace, a to zejména kvůli údajně nesmyslným evropským požadavkům na správu rezerv na stablecoinové emitenty. V Evropské unii licencované kryptoburzy proto postupně delistují nebo alespoň pro evropské uživatele blokují největší dolarový stablecoin světa, tedy USDt.

Podle předsedy České kryptoměnové asociace Františka Vinopala ale v současném stavu licencování leží pro Česko najednou obrovská a nečekaná příležitost.

V rámci celé EU získalo oprávnění jen čtrnáct subjektů, mezi nimi jsou i dvě české platformy.

„V rámci celé Evropské unie zatím získal oprávnění k provozování obchodní platformy jen omezený počet subjektů – podle veřejně dostupných přehledů zhruba čtrnáct. Mezi nimi jsou i dvě české platformy, Coinmate a DASE,“ vysvětluje Vinopal.

„Vedle kryptoburz a směnáren má Česká republika mezi držiteli licencí MiCA také výše zmíněnou společnost KvaPay, která patří mezi velmi úzký okruh evropských provozovatelů kryptoměnových ATM se schváleným regulatorním modelem. To potvrzuje, že tuzemský kryptosektor dokáže obstát i v prostředí jedné z nejpřísnějších regulatorních úprav na světě,“ dodává.

Podle ředitele Anycoinu Marka Kyrsche navíc nové nařízení představuje možnost dalšího růstu pro ty společnosti, které licenci mají.

„Bereme to jako příležitost, která nám dovoluje oslovit mnohem větší trh. MiCA totiž umožňuje takzvanou passportizaci, tedy přenesení platnosti licence i do dalších zemí Evropské unie. Na ty plánujeme cílit skrze naši burzu DASE, kterou jsme spustili před dvěma lety,“ doplňuje.

I proto Anycoin na základě ředitelových slov počítá se zvýšeným počtem registrací a věnoval v poslední době své kapacity zjednodušení náboru nových klientů v souladu s regulatorními požadavky. „Již nyní zaznamenáváme významný růst objemů od profesionálních traderů,“ pochvaluje si Marek Kyrsch.