Společnost Bochemie z Bohumína na Karvinsku, která vyrábí širokou škálu chemických materiálů a přípravků, zvýšila v roce 2022 tržby z prodeje výrobků a služeb o 139,3 milionu na 927,3 milionu korun. Nárůst představoval patnáct procent. Čistý zisk firmě stoupl o 21,7 milionu (sedmdesát tři procent) na 51,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

Firma uvedla, že ekonomickou situaci poznamenaly především důsledky války na Ukrajině včetně souvisejících sankcí vůči Rusku, narušené dodavatelské řetězce, energetická krize, nejistota na komoditních a finančních trzích a také negativní trend klíčových makroekonomických ukazatelů s dopadem na podnikání, jako jsou míra inflace, růst úrokových sazeb či volatilita měnových kurzů.

Popstar
Vydání Forbesu Popstar

„Ruská invaze na Ukrajinu výrazně ovlivňovala bezprecedentní růst nákladů v průběhu roku, především vstupních cen surovin a materiálů, které rostly i násobně, ale také energií a přepravy. Růst byl strmý natolik, že ho nebylo možné celý promítnout do zvýšení cen našich produktů,“ řekl předseda představenstva Bochemie Miloslav Vodička.

Uvedl, že například u průmyslových akumulátorů byl překonán stanovený cíl v tržbách i navzdory výraznému poklesu tržeb z prodeje baterií pro letecký průmysl.

Skupina Fungicidy (profesionální přípravky na ochranu dřeva) překonala dlouhodobě vytyčenou hranici tržeb i díky získání nových, především průmyslových zákazníků v Rakousku, Polsku, Lotyšsku, Česku, Rumunsku a Španělsku. Více než šedesát procent z celkových tržeb podniku pocházelo loni ze zahraničí.

Bochemie je dodavatelem speciálních chemikálií s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou prostředky na ochranu dřeva nebo prostředky na povrchovou úpravu oceli, a také průmyslových nikl-kadmiových akumulátorů. Vyrábí také čisticí a dezinfekční prostředky.

V roce 2022 měla Bochemie 266 zaměstnanců, o jedenáct méně než v předchozím roce.