Americký výrobce letadel Boeing vloni snížil čistou ztrátu na 2,24 miliardy dolarů (zhruba 51,5 miliardy korun) z téměř 5,1 miliardy dolarů v předchozím roce. Firma to oznámila 31. ledna v tiskové zprávě.

Šéf podniku Dave Calhoun v dopise zaměstnancům uvedl, že Boeing musí dál pracovat na obnovení důvěry po nedávné nehodě, při které jednomu ze strojů Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu.

Nehoda, která se stala 5. ledna stroji provozovanému leteckou společností Alaska Airlines, vedla k několikatýdennímu pozastavení provozu letounů 737 MAX 9.

„V posledních letech jsme podnikli významné kroky k posílení postupů v oblasti bezpečnosti a kvality. Ta nehoda ale zcela jasně ukazuje, že toho musíme udělat ještě víc,“ popsal Calhoun.

Šéf Boeingu zároveň vyjádřil přesvědčení, že podnik se dokáže se současnými problémy vypořádat. Upozornil také, že firma už v polovině ledna představila nová opatření k posílení kvality ve svých výrobních aktivitách i v dodavatelském řetězci.

Tržby se v loňském roce zvýšily o sedmnáct procent na 77,8 miliardy dolarů. Firma dodala zákazníkům 528 dopravních letadel a obdržela objednávky na 1576 letounů.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se čistá ztráta Boeingu snížila na třicet milionů z 663 milionů dolarů před rokem. Čtvrtletní tržby podniku se meziročně zvýšily o deset procent na 22 miliard dolarů.