Bankéř, který ví, jak uchovat bohatství. Šéf privátního bankovnictví Raiffeisenbank Jiří Zelinka radí nejbohatším Čechům, kam s penězi, a hlavně jak uvažovat, aby i v době inflace, tržních výkyvů a generačních změn zůstal jejich majetek v rodině. Třeba i další stovky let.
„Na začátku mě lákaly investice. A pořád mě nepustily,“ říká Jiří Zelinka, který se privátnímu bankovnictví věnuje už téměř třicet let. Hned po revoluci složil makléřské zkoušky a začal obchodovat s cennými papíry v době, kdy se to Česko teprve učilo.
Zkušenosti sbíral i v Curychu, centru světového bankovnictví, kde radil nejbohatším klientům. Dnes v Česku vede privátní bankovnictví Raiffeisenbank a mezi jeho klienty stále patří ti nejmovitější – majitelé velkých firem, investoři i dědici rozsáhlých majetků, kteří se na rozdíl od většiny lidí nezaměřují na to, jak zbohatnout, ale jak bohatství zachovat, zhodnotit a jednou také předat dalším generacím.
„Statistiky ukazují, že osmdesát procent bohatství vytvořeného první generací se do třetí generace rozplyne. Naším úkolem je pomoci rodinám, aby se jich tato statistika netýkala,“ vysvětluje uprostřed prosklené místnosti v sídle Raiffeisenbank na pražské Pankráci.
I vysoko nad Prahou zůstává tento bankéř nohama na zemi. Přestože spravuje miliardové majetky, mluví o investicích klidně a pragmaticky. A zmiňuje i svou švýcarskou zkušenost: „Chtěl jsem vidět, jak funguje mekka privátního bankovnictví. Zjistil jsem, že klienti přemýšlejí podobně, v Curychu i v Praze chtějí reálné zhodnocení a stabilitu.“
Dlouhý horizont vs. rychlý zisk
Šest největších privátních bank v Česku spravuje celkové prostředky v hodnotě 550 až 600 miliard korun a typické portfolio nejbohatších Čechů tvoří z poloviny dluhopisy, zhruba ze čtvrtiny akcie a podobně významný podíl mají alternativní investice – zejména nemovitostní fondy nebo private equity.
Základem investiční strategie Raiffeisen Private Banking je podle Zelinky dlouhodobý horizont. Místo honby za rychlým výnosem cílí na stabilitu a uchování hodnoty majetku pro budoucí generace.
„Klienti se mohou spolehnout na naši hlubokou znalost trhu, komplexní servis a stabilitu, která je dnes zásadní. A i když my sami tu za dvacet let třeba nebudeme, banka i správa jejich majetku budou fungovat dál,“ říká.
Nicméně jedním z klíčových pilířů se stává právě private equity, tedy přímé investice do firem s růstovým potenciálem. „Tyto investice přinášejí nejvyšší výnosy. I správní fondy světových univerzit na nich stavějí svůj dlouhodobý růst,“ doplňuje ředitel privátního bankovnictví Raiffeisenbank.
Díky partnerství s fondy jako Genesis Capital má banka už nyní přístup k velmi zajímavým projektům, jejím cílem je dostat se k těm vůbec největším jménům světa. „A myslím, že to brzy dokážeme,“ dodává Zelinka.
Důvěra je základ
Součástí celkového přístupu Raiffeisen Private Banking je i nabídka rodinných fondů na míru. Pro klienty, kteří si nechtějí spravovat majetek sami, banka vytváří strukturu správy rodinného majetku přizpůsobenou přesně jejich rizikovému profilu a cílům.
„Zajišťujeme investiční výbor, který se zpovídá z toho, jak fond spravujeme, a otevíráme příležitosti investovat do private equity, na které by klienti sami nedosáhli,“ vysvětluje Zelinka.
Pro klienty je klíčové vědět, že jejich majetek je v bezpečných rukou. A tato důvěra se, jak Zelinka zdůrazňuje, nevybuduje přes noc.
„Češi bývají konzervativní, často si chtějí vše ‚osahat‘,“ ví dobře bankéř, jehož tým má dnes pod správou desítky takových individuálních struktur. „Skutečně dlouhodobé vztahy vznikají tehdy, když rodina vidí, že její fond přežívá politické změny, ekonomické cykly i nástup nové generace. Bohatství je jako rodinná firma – musí se řídit, plánovat a chránit. Jinak zmizí,“ dodává Zelinka.