Koktejl covidu, poškozených dodavatelských řetězců a války na Ukrajině vyhnal ceny do závratných výšin. A peníze rychle ztrácejí na hodnotě. O tom, jak si vytvořit ochranný štít před inflací se pro Forbes rozpovídal Jiří Zelinka, který vede privátní bankovnictví Raiffeisenbank. Zajímavé příležitosti pod-le něj přináší zelené investování, dluhopisy i přímé investice do firem.

Jiří Zelinka se stará o peníze nejbohatších Čechů. V Raiffeisenbank z pozice šéfa privátního bankovnictví FWR (značka vznikla podle jména zakladatele finanční skupiny Friedricha Wilhelma Raiffeisena) spravuje finanční portfolia úspěšných podnikatelů, manažerů i sportovců. A pomáhá zhodnotit peníze klientům, kteří mají úspory alespoň 10 milionů korun.

„Za posledních deset let se český trh privátního bankovnictví posunul na světovou úroveň. A klienti začali chápat, že pokud chtějí reálně zhodnotit své peníze, tak v žádné fázi hospodářského cyklu nemá smysl nechat je ležet na spořícím účtu. Ale že je potřeba je investovat,“ říká.

V bankovnictví se pohybuje přes dvacet let. Zkušenosti sbíral mimo jiné v Curychu, kde působil ve středoevropském týmu největší švýcarské banky UBS. V minulosti řídil také prémiové a privátní bankovnictví v České spořitelně, kam přišel z britské HSBC. V rozhovoru pro Forbes prozrazuje, jaké trendy aktuálně panují ve světě investic i proč není radno se jimi vždy řídit.

Česko trápí rekordní inflace, jak před ní chránit své peníze?

Běžná inflace kolem dvou až tří procent se dá překonat standardním investováním, tedy kombinací akcií a dluhopisů. U té letošní je to ale prakticky nemožné. V březnu se ceny meziročně zvýšily o 12,7 procenta, což je rekordní růst. Nicméně jde o mimořádnou situaci, která se v příštích letech nejspíš nebude opakovat.

Jestli něco může tuhle děsivou inflaci překonat, tak je to Private Equity, tedy přímé investice do firem.

A pokud investujete dlouhodobě a strávíte na akciových trzích deset let, tak je podle historických cyklů téměř nulová pravděpodobnost, že byste skončili v minusu. Naopak je velmi pravděpodobné, že dosáhnete reálného zhodnocení proti inflaci.

Kam se v době vysokého růstu cen vyplatí investovat?

Jestli něco může tuhle děsivou inflaci překonat, tak je to Private Equity, tedy přímé investice do firem. Ty rostou na významu celosvětově. I my jsme loni uvedli první produkt tohoto typu a umožnili našim klientům, aby se na financování firem podíleli. Jde o velmi dlouhý finanční horizont, v našem případě dvanáctiletý, přesto je o přímé investice velký zájem.

Inflace souvisí také s geopolitickými riziky. Doporučujete kvůli ruské invazi na Ukrajinu upravit portfolia?

Převažujeme určité lokace nebo sektory. Ze současné situace těží například energetické společnosti, které měly za březen krásný, více než desetiprocentní růst. Také aktuálně doporučujeme Ameriku, která je od konfliktu dál. Nicméně finanční trhy jsou cynické, takže se většinou rychle otřepají.

Dá se to ilustrovat na historicky nejhorší události pro USA, kterou byl útok na Pearl Harbor v roce 1941. Trh se tehdy propadl zhruba o pětinu, ale už po necelém roce se dostal na předchozí úroveň. Stejně tak válka na Ukrajině měla velmi krátký dopad na výkon akciových trhu a index S & P 500.

Může být současná situace zároveň investiční příležitostí?

Když ve světě panuje nejistota, tak v retailovém investování dochází k výprodejům. V privátním bankovnictví jsou investoři sofistikovanější a své pozice drží, nebo dokonce využívají propadu trhů k doinvestování. Covid byl obrovská investiční příležitost. Kdo dokoupil akcie v době nejhorší pandemie, zažil následující krásný rok. A stejně tak dnešní doba přináší lákavé možnosti.

I pro konzervativní investory?

Ano, velmi zajímavé jsou teď dluhopisy, které dosud v portfoliích plnily spíše stabilizační roli. Například desetiletý český státní dluhopis už překonal hranici výnosu čtyři procenta. Pokud se centrálním bankám podaří inflaci dostat pod kontrolu, mezibankovní sazby budou prudce klesat a dluhopisy budou vykazovat zajímavé výnosy.

A jak mohou postupovat odvážnější investoři?

Pohybuji se na investičním trhu už téměř čtvrt století a moje zkušenost je taková, že ze zaručených tipů vyjde tak 10 procent. Některé historické trendy jsou dnes vyloženě legrační. Například strategie BRIC, která sázela na to, že světu budou jednoho dne ekonomicky dominovat Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Z celého bloku přitom dnes hraje skutečně významnou roli jen Čína. Nejdůležitější je proto vždy co nejvíc diverzifikovat.

Jak si správně sestavit portfolio?

V rámci správy aktiv děláme strategickou dlouhodobou alokaci, ale také taktickou, která reaguje na aktuální dění. A tu aktualizujeme každý měsíc. Je to jako, když vaříte polévku – přidáte trochu soli a pepře a ladíte to, dokud není chuť ideální. Když se lidé snaží investovat sami, tak zpravidla nedosahují dlouhodobě lepších výnosů než klasickou strategickou alokací, kterou tvoří akcie a dluhopisy a ke které se dá přidat ještě nějaké to „koření“.

Mohou tím kořením být třeba kryptoměny?

Trochu tohoto koření do portfolií také dáváme. Nicméně kryptoměny jsou komodity a jejich cena se vyvíjí podle poptávky. Nemají tak v sobě investiční racio jako akcie, které se podílejí na růstu hodnoty firem a ekonomiky obecně. Proto nás spíš než samotné kryptoměny zajímají technologie, které se kolem nich vytvářejí. Je to téma, které řeší banky, technologické firmy i vlády. A do podobných oblastí může být zajímavé investovat.

Stále větší roli hraje také ESG, tedy udržitelné investování. Přispívá k jeho popularitě i inflace a válka na Ukrajině?

Určitě ano. Vyzdvihl bych zejména první písmeno té zkratky. „E“ může být nejen Environment ve významu ochrany prostředí, ale také Energy ve smyslu hledání zdrojů energie. Takových, které nám pomohou ochránit planetu a vedle toho nám zajistí geopolitickou nezávislost.

Je důležité rozumně balancovat mezi akciovou a dluhopisovou složkou a kvalitně diverzifikovat.

Obnovitelnou energii je zároveň potřeba někam ukládat, což nahrává například čistému vodíku. Předloni jsme uvedli variantu portfolia ESG a překvapilo nás, kolik klientů i ve vyšším věku investuje do této oblasti.

Jaké další trendy se v investování objevují?

Covid zvýšil urgenci deglobalizace a snahy o soběstačnost. Končí využívání levných zdrojů práce po světě a posílání zboží přes celou planetu. Trendem tak bude robotizace a hledání cest, jak efektivně vyrábět zboží lokálně. Pokud zamíříme k recesi, tak posílí anticyklické segmenty jako jídlo nebo energetika. Ale otázka je, zda se recesi naopak nepodaří vyhnout.

Jak se tedy může investor v nejisté době připravit na budoucnost?

Jediné na co se můžete připravit, je, že se nedá připravit na nic. Vždy, když máte pocit, že je vše v klidu, přijde zase nějaká černá labuť. Proto je spíš potřeba mít portfolio odolné vůči nepředvídatelným událostem a neřídit se jen aktuálními trendy. Je důležité rozumně balancovat mezi akciovou a dluhopisovou složkou a kvalitně diverzifikovat.