Rok 2020 nebyl pro nikoho z nás zrovna báječný, to uznává i spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Na svém osobním blogu popisuje nelehkou světovou situaci v době pandemické krize, ale připomíná i další světové problémy, které nehodlají kvůli koronaviru „sedět v koutě“ – především bezprecedentní požáry, související s klimatickou změnou.

Všechno zlé je k něčemu dobré? I přes horory roku 2020 přináší Bill Gates naději. Má pro nás dobré zprávy a dočkáme se jich již brzy. 2021 bude podle Gatese lepší především díky vakcínám na covid-19, jejichž vývoj byl i přes napjatou a časově tísnivou situaci více než zdařilý. Podle Gatese se jedná o menší zázrak.

„Ještě nikdy nepřišlo lidstvo s lékem proti nově vzniklé nemoci tak rychle – za méně než rok,“ připomíná bezprecedentní úsilí celé řady firem, organizací a univerzit.

„Vidina úspěšné vakcinace je naplnitelná už na jaře,“ tvrdí Gates. Nákaza se zpomalí a mrtvých, alespoň v bohatých zemích, bude ubývat. Život se posune mílovými kroky k tomu, co bývalo běžné.

Již schválené vakcíny navíc dláždí cestu pro další možnosti, které jsou stále ve vývoji. Obě totiž pracují s nukleovou kyselinou mRNA, umožňující rychlý a svým způsobem i mnohem jednodušší vývoj dalších očkování.

Ano, vakcína je sice na světě, ale „menší“ komplikace tu stále zůstává – vytvořit dostatečné množství pro naočkování všech. Záleží také na tom, zda bude dostačující jedna, nebo budou zapotřebí dvě dávky. Stále je řeč o minimu pěti až deseti miliard vakcín, ale Bill Gates poukazuje na fakt, že výrobci a distributoři vakcín přivedou každý rok na svět zhruba šest miliard dávek vakcíny na chřipku a další nemoci, kterým se dá díky očkování předejít.

K našemu současnému jmění přispěla celá společnost.

Gates se v procesu distribuce angažuje stále více. V současnosti se snaží propojit společnosti vlastnící patenty na očkování s firmami, které je mohou vyrobit a společně dostat do oběhu mnohem rychleji. Důležité je, aby se covid-19 nepostavil do cesty dalším potřebným lékům, které je nutné každý rok vyrobit.

Díky mecenášům Gatesova typu je snadnější vytvořit dostupné a bezpečné očkování nejen na pandemický covid. Další miliardářovou snahou je vymýtit hoaxy o vakcíně.

„Vždycky se s manželkou budeme snažit o společenskou změnu. Finance a příspěvky necháme k nahlédnutí veřejnosti a veškterý progres bude, doufejme, transparentní. Toho lze docílit jen tehdy, zůstane-li veřejnost informována. Věříme, že naše bohatství nemá sloužit pouze osobním účelům. Byla to právě společnost, která přispěla k našemu současnému jmění,“ uvědomuje si miliardář.

Gates mluví také o testování. Většina lidí popisuje covidový test jako nepříjemný zážitek, ale v současnosti už je v procesu schvalování test, který si bude moci každý udělat v pohodlí svého domova. Princip sice zůstane podobný, ale vatová tyčinka nepůjde tak hluboko a nespornou výhodou bude i rychlý výsledek – do 15 minut.

K závěru svého příspěvku naráží Gates na další podstatné téma, které se týká všech. Hovoří o klimatických změnách a své chystané knize How to Avoid a Climate Disaster (Jak se vyhnout katastrofě). Gates také tvrdí, že Amerika již dávno není světovým lídrem globálního pokroku, a vkládá naděje do nastupujícího prezidenta Joea Bidena, který by neměl být k největšímu problému celé planety tak slepý jako jeho předchůdce.

Bill Gates shrnuje svůj příspěvek připomínkou, že progres a posun k lepším časům nebudou náhlé ani markantní, ale jsou zároveň znatelné už nyní. Podle aktuálně čtvrtého nejbohatšáho muže světa si v novém roce pozvolna začneme všímat pozitivních změn a uvědomíme si úlevu od problémů, které nám přinesl rok 2020.