Zní to trochu jako protimluv: Initiative Q není v žádném případě kryptoměna, ale říká se o ní, že může být novým bitcoinem.

Initiative Q je zatím jen webová stránka, která zapsaným uživatelům slibuje podíl na nové měně, jež se má spustit do dvou let. Pokud k tomu vůbec dojde. Systém totiž podle tvůrců musí nejdřív nasbírat dostatečný počet zájemců, aby mělo smysl privátní měnu pustit do oběhu.

Platební systém budoucnosti, jak ho pompézně označují jeho tvůrci, za pět měsíců přilákal už dva miliony uživatelů tím, že nabízí svou budoucí měnu s názvem Q „zdarma“, přesněji výměnou za jejich e-mailovou adresu.

Přestože každý den do systému založeném na pozvánce vstoupí 100 tisíc nových osob, novinka vyvolala okamžitou vlnu odmítnutí od finančních odborníků, včetně expertů na kryptoměny, kteří za ambiciózním globálním systémem vidí jen nechvalně proslulé pyramidové schéma.

Čtěte také: Opilí blockchainem. Jak lidé topí miliardy v nesmyslných tokenech

Initiative Q ale vlastně nežádá víc než hrstku digitálních informací, které většina lidí pohybujících se v online světě s různými společnostmi už stejně sdílí. Se společnostmi, které se přitom prezentují mnohem horší ochranou osobních údajů.

„Naše schéma nepřináší okamžité zbohatnutí a myslím, že právě proto jsou lidé zmatení,“ říká zakladatel společnosti Saar Wilf, izraelský angel investor, startupista a bývalý zaměstnanec PayPalu, pro Forbes.com. „Pokud chcete vytvořit novou měnu, musíte pro to nadchnout určitý počet lidí a právě o to se teď snažíme.“

Saar Wilf, zakladatel Initiative Q 

Wilf, který pomáhal programovat systémy pro ověřování online transakcí a ochranu před podvody a který později koupil PayPal, teď věří, že měna Q je nový možný směr. Svět podle něj potřebuje lepší platební systém. S jeho návrhem Wilfovi pomáhá americký ekonom Lawrence White, který se kloní k myšlenkám Friedricha Hayeka a působí v libertariánském think-thanku Cato Institute.

„Všichni jsme závislí na existující monetární infrastruktuře a jedinou alternativu představují kryptoměny, které ale podle mě neřeší skutečné problémy,“ uvažuje Wilf. „Zakládají svou hodnotu na důvěře, ale jsou decentralizované. Obcházejí systém, který přitom může být jak dobrý, tak špatný. My chceme, aby se z Q stal mainstream, a proto ho dáváme k dispozici zdarma těm, kdo ho chtějí šířit. Nic nemá hodnotu, dokud to lidé nepřijmou, takže i naše strategie je neuvěřitelně průhledná. Budovat důvěru bylo a bude vždy náš největší úkol a nikdy ho nezneužijeme.“

Initiative Q má podle Wilfa celý finanční proces usnadnit a zrychlit. Lidem chce dát možnost zaplatit za jídlo v restauraci stejně jednoduše, jako dnes platí za jízdu v Uberu. Využít umělou inteligenci, která dovolí rodinám a podnikům sdílet účty. Nebo poskytnout mezinárodní měnu, kterou bude možno obchodovat a sdílet bez zdlouhavých procesů.

Ale je tu jeden problém – jak přesvědčit masu uživatelů k všeobecnému přijetí a používání nového konceptu, který navíc nemá jasné kontury a vlastně ještě neexistuje.

Dosud žádná z velkých existujících digitálních měn typu bitcoinu nebo etherea tenhle uživatelský oříšek nevyřešila, zatím je v praxi využívají jen technologičtí nadšenci. Initiative Q sice tvrdí, že má konkrétní řešení, ale teprve začíná se zjišťováním poptávky na trhu. Zatím tedy neexistuje žádný nový bitcoin, který by řešil nedostatky toho starého.

„Initiative Q není nový bitcoin!“ tvrdí Shidan Gouran, prezident a CEO společnosti Global Blockchain. „Initiative Q je velmi pochybná už ve svém konceptu, byla od začátku koncipována jako cosi mysteriózního.“

Čtěte také: Přitažlivější než bitcoin. Marihuana se dere do popředí zájmu investorů

Tak proč se všude objevuje srovnání s dosud nejznámější kryptoměnou?

Spíš než k bitcoinu se blíží ke klasickému Ponziho schématu: nabízí neodolatelně lukrativní výnos výměnou za nábor lidí, které znáte. Initiative Q chce do oběhu vypustit dva biliony mincí (pokud vůbec k realizaci dojde), jejichž konečná hodnota bude odpovídat jednomu dolaru za kus. Osmdesát procent se rozdělí mezi přihlášené uživatele, 10 procent získá samotná platební platforma za iniciativou a 10 procent budou tvořit rezervy. Čím dřív se lidé do systému zapojí, tím vyšší bude jejich odměna, a právě to budí podezření.

Otázkou je taky to, co se stane s osobními daty uživatelů, pokud se měnu nepodaří zrealizovat. Initiative Q už na Twitteru kritikům opáčila: „Sesbíraná data nebudou s nikým sdílena ani nedojde k jejich prodeji. Pokud Q neuspěje, databázi zničíme.“

Wilf serveru Vox tvrdí, že nejvíc zájemců iniciativa nasbírala v Argentině, Brazílii, Velké Británii, Španělsku, Indii, Německu, Kanadě a USA. Doufá, že první funkční mince na trh vypustí do dvou let. Do 10 let má podle Wilfa jít o nejpoužívanější platební systém na světě.

Homepage webu Initiative Q, kde se zobrazuje odhad budoucí odměny za přihlášení do systému.

Experti v oboru stále nejsou o výhodách nového směru přesvědčení.

„Q nepatří přímo mezi kryptoměny, ale sdílí s nimi některé špatné principy,“ napsal David Gerard, autor knihy Attack of the 50 Foot Blockchain. „Zatím to na mě působí tak, že smyslem rozsáhlého seznamu uživatelů je ukázat ho VC investorům a říct: Podívejte se, kolik máme milionů uživatelů, měli byste nás zafinancovat.“

Mike Rymanov, šéf společnosti Digital Securities Exchange, přizvukuje: „Lákadlo bohatství a minimum rizika bezpochyby přitáhnou spoustu lidí, ale protože jde spíš o technologickou vábničku než o opravdovou platební síť, budou nakonec zklamaní. Jejich spamová schránka se zaplní, ale účty zůstanou prázdné.“

Rymanov má pravdu v tom, že Initiative Q v současném složení (tým tvoří osm lidí) a bez žádné skutečné měny rozhodně není zárukou rychlého zbohatnutí. Jak napovídá jméno, jde pořád víc o iniciativu, agresivní marketingový nápad než něco konkrétního. Což ale miliony lidí, kteří se Q upsali, nezajímá – očekávají skutečný a profitabilní produkt.