Skupina LitFin, která se zaměřuje na financování soudních sporů a arbitráží, chystá skupinovou žalobu proti dodavateli energie, který minulou středu oznámil konec svých podnikatelských aktivit. „Bohemia Energy musí svým odběratelům nahradit škodu,“ zní ze společnosti právníka Maroše Kravce.
Firma podnikatele Jiřího Písaříka dodávala plyn a elektřinu do téměř milionu odběrných míst. Ukončení dodávek oznámila přesto, že měla se zákazníky uzavřené platné smlouvy. Ti se tak podle LitFinu ocitli prakticky přes noc v nejistotě, jestli si budou moci rozsvítit, uvařit či zatopit.
K fyzickému přerušení dodávek naštěstí nedošlo, protože energetický zákon zná „nouzový režim“ dodávek od takzvaného dodavatele poslední instance. Bývalým zákazníkům skupiny Bohemia Energy začaly automaticky dodávat energii větší společnosti, jako je E.ON, ČEZ, PRE, Pražská plynárenská nebo innogy. Ti však budou těmto klientům dodávat energii nanejvýš po dobu šesti měsíců, do té doby si zákazníci musí najít jiné dodavatele.
Odběratelé se tak musí připravit na vyšší náklady na energie, k novým dodavatelům totiž přistoupí v tu nejméně vhodnou dobu, kdy se ceny energií pohybují v rekordních hladinách. S ohledem na vývoj na trhu je navíc pravděpodobné, že ukončení dodávek brzy oznámí i další dodavatelé, a poškozených odběratelů energií bude dále přibývat.
Podle Kravce, zakladatele skupiny LitFin, je proto velká pravděpodobnost, že odběratelé, u kterých došlo k porušení smlouvy, mají nárok na odškodnění. A apeluje přitom nejen na odběratele z řad domácností. „S naší iniciativou cílíme také na právnické osoby, velkoodběratele a výrobní podniky, jejichž pohledávky mohou dosahovat řádově větších částek,“ tvrdí Kravec.
V případě, že se přihlásí dostatečné množství poškozených klientů Bohemia Energy, chce LitFin, do kterého loni na podzim vložila investiční skupina Pale Fire Capital přes 136 milionů korun, žalobu sám financovat. Poškození klienti se můžou hlásit na této stránce.
Společnost LitFin v minulosti financovala například spor ve věci nezákonných poplatků za platby kartami vůči společnostem MasterCard a Visa nebo poškozené investory z nechvalně známé kauzy Wirecard.
Firma obvykle platí veškeré náklady žalobce, které s daným sporem souvisí. A v případě úspěchu si z vysouzené částky bere podíl, který se nejčastěji pohybuje okolo třiceti procent.
„Vzhledem k tomu, že LitFin celý proces vymáhání v plné výši financuje a prostřednictvím advokátní kanceláře zajišťuje také právní zastoupení, poškozené odběratele vymáhání kompenzace nic nestojí. Zákazník uzavře s LitFinem smlouvu, na jejímž základě LitFin bude financovat uplatňování nároku. Jenom v případě úspěchu si z vymožené částky necháme minoritní část a většina připadne klientům,“ vysvětluje Maroš Kravec, zakladatel společnosti a člen slovenského výběru 30 pod 30.