Zvládání extrémně stresových situací, oddanost své práci, špičkové dovednosti i bohaté zkušenosti z oboru – nejen tím vším byste měli disponovat, pokud se chcete ucházet o místo ve firmě SpaceX. Tamní přijímací řízení je svou náročností mezi americkými inženýry a inženýrkami pověstné.
K atributům, kterými byste se měli jako zaměstnanci SpaceX pyšnit, však nejspíš přibyl ještě jeden. Slepá loajalita.
To na vlastní kůži zjistila malá skupinka zaměstnanců, která se v polovině června rozhodla sepsat otevřený dopis Elonu Muskovi. Pod jejich slova, která se následně dostala na stůl prezidentce společnosti Gwynne Shotwell, se během dvou dní podepsalo více než čtyři sta zaměstnanců společnosti.
Znění otevřeného dopisu bylo dle slov jednoho ze „vzbouřenců“ dlouho a usilovně připravováno a diskutováno v kruzích s ostatními zaměstnanci. Kritizuje Muskovo vystupování a tvrdí, že miliardářovy osobní výlevy na sociálních sítích vrhají špatné světlo na společnost a je třeba oddělit jeho osobní značku od té firemní.
Text se také dotkl obvinění z údajného obtěžování letušky, kterého se měl Musk dopustit v roce 2016 na palubě firemního letadla. Letuška měla od společnosti obdržet 250 tisíc dolarů výměnou za podpis dohody o mlčenlivosti.
„Ve světle nedávných obvinění proti našemu CEO a jeho veřejného znevažování situace bychom rádi poskytli zpětnou vazbu, jak tyto události ovlivňují pověst naší společnosti a jejím prostřednictvím i naše poslání,“ stojí v úvodu zmíněného otevřeného dopisu.
„Elonovo chování ve veřejném prostoru je pro nás rušivým zdrojem rozpaků, zejména v posledních týdnech. Jako náš generální ředitel a nejvýznamnější mluvčí je vnímán jako tvář společnosti SpaceX a každý Elonův tweet je de facto veřejným prohlášením společnosti,“ pokračují zaměstnanci.
„Je velmi důležité, abychom našim týmům a potenciálním talentům jasně řekli, že jeho sdělení neodrážejí naši práci, naše poslání ani naše hodnoty,“ stojí dále v dopisu. Požadavky zaměstnanců na jeho konci znějí jasně: veřejně řešit a odsoudit Elonovo škodlivé chování na Twitteru, udržet všechny vedoucí pracovníky stejně odpovědné za atmosféru na pracovišti a definovat a jednotně reagovat na všechny formy nepřijatelného chování.
Odpověď ze strany vedení SpaceX? Podle zprávy, kterou přinesl deník The New York Times, dostali autoři dopisu do jednoho vyhazov.
„Dopis, v něm zmíněné výzvy a celkový postup, vyvolaly v zaměstnancích pocit nepohodlí, zastrašování a šikany nebo vzteku, protože je dopis nutil podepsat něco, co neodráželo jejich názory,“ napsala ve své odpovědi směrem k zaměstnancům Gwynne Shotwell. „Máme příliš mnoho zásadní práce a nepotřebujeme takovýto přehnaný aktivismus,“ dodala.
Nezaujatý pozorovatel si však ve světle tvrdé reakce vzpomene na Muskův boj za svobodu slova právě na sociální síti Twitter. Ten měl být i deklamovaným motivem koupě celé sociální sítě za 44 miliard dolarů – tedy obchodu, ze kterého se začal nejbohatší člověk světa cukat. Jednání o akvizici jsou však stále v procesu.
Zdá se tedy, že pokud jde o konstrukci raket, svoboda projevu nejspíš není úplně žádoucí. Není to navíc poprvé, co se vedení jedné z Muskových firem pokouší své zaměstnance umlčet. Na konci loňského roku přinesl deník The Washington Post zprávu o šesti ženách, které se soudí se společností Tesla kvůli špatným pracovním podmínkám a sexuálnímu obtěžování na pracovišti.
Společnost se podle jejich slov soustavně snažila obtěžování ignorovat a u dotyčných zaměstnanců nepodnikla žádné kroky. V Muskově automobilce přitom zároveň nešlo o první podobné případy.
Misogynní kultura ve firmách je přitom podle některých bývalých zaměstnankyň přímo spojená s kritizovaným chováním Elona Muska. Dle The Washington Post to řada žen uvedla v soudních dokumentech a rozhovorech týkajících se skandálů v Tesle.
Musk je známý svými pubertálními tweety, ve kterých s chutí zmiňuje například fiktivní univerzitu Texas Institute of Technology and Science se zkratkou T.I.T.S. (tedy „kozy“), a bylo poukázáno i na to, že modely aut Tesly dohromady skládají slovo „S3XY“.
Podle kritiků tyto zdánlivé malichernosti odrážejí hlubší problémy na pracovištích spadajících do Muskova technologického impéria. Jak ale vidno z nejnovější reakce vedení, kritika zevnitř firmy se u proklamovaného bojovníka za svobodu projevu tvrdě potírá.