Kdybyste měli na každý den k dispozici jen dva dolary, co byste dělali, abyste to změnili?

Tuhle otázku si Bill Gates, nejbohatší muž planety a zanícený filantrop, pokládá už hodně dlouho. A vymýšlí na ni nejrůznější odpovědi. Před pár dny tak přišel s plánem, který kromě klasických položek jako jsou peníze a podpora místních obyvatel zahrnuje i jednu poměrně netradiční – kuřata.

Začátkem června na filantropickém summitu Forbes 400, který pravidelně pořádá americká redakce našeho magazínu, Gates obklopený drůbeží oznámil, že hodlá do nejchudších částí světa – zejména do západní a subsaharské Afriky – poslat v rámci podpory tamní ekonomiky i výživy obyvatel 100 tisíc na chov nenáročných slepic a kohoutů. Na seznamu cílových zemí je ale i jihoamerická Bolívie, jejíž vláda si to vzala hodně osobně.

gates

Tamní ministr zemědělství César Cocario nabídku zakladatele Microsoftu označil za urážlivou a přes média mu ani ne přísliš vybíravě vzkázal, ať si hledí svého. „O Bolívii neví vůbec nic a myslí si, že tu žijeme jako před 500 lety uprostřed džungle a o hospodářském chovu jsme nikdy neslyšeli,“ uvedl Cocario. „Se vší úctou doufám, že přestane o Bolívii mluvit a jakmile si o nás zjistí, tak se omluví,“ dodal.

Gates ani další oslovení na žádost amerického Forbesu o komentář zatím nereagovali.

Kuřecí plány spřádá Bill Gates prostřednictvím své nadace ve spolupráci s neziskovou organizací Heifer International a na rozběhnutí programů, které zahrnují živá zvířata, už věnoval 400 milionů dolarů.

V čem přesně tkví kouzlo kuřat, popsal miliardář na svém blogu Gatesnotes. Na otázku, co by on sám dělal se dvěma dolary na den, si v něm odpovídá, že by pěstoval právě kuřata. Chudá rodina, která by začala s pěti slepicemi (a kohouta by půjčil soused), by podle Gatese díky jejich rozmnožování a prodeji mohla ročně vydělat zhruba 1000 dolarů (cena kuřete se v západní Africe má pohybovat okolo 5 dolarů), což je o 300 dolarů víc, než roční příjem aktuálně považovaný za hranici chudoby.

gates facebook

Bill Gates kuřatům evidentně věří…

Kromě toho by drůbež samozřejmě pomáhala i v boji s podvýživou a zlepšit by měla i postavení žen, které by se o ni mohly starat a vysloužit si tak uznání svého okolí. Co ale možná platí pro Afriku, nemusí být funkční v Bolívii. Jak upozornila agentura Reuters, země už nyní ročně odchová na 197 milionů kuřat a 36 milionů z nich je určených na export.

Bolívie na tom není nejlíp, její ekonomika se ale v posledních letech zlepšovala i bez Gatesovy pomoci. Například bolivijské HDP se od roku 2007 více než zdvojnásobilo a za stejnou dobu se počet obyvatel žijících pod hranicí chudoby snížil o třetinu.

Bolivie

V čele Bolívie stojí Evo Morales, velký obdivovatel Huga Cháveze.

I tak ale Bolívie v rozvoji za většinou Latinské Ameriky zaostává a extrémně chudých zůstává 40 procent Bolivijců. V roce 2014 se země navíc stala prvním státem, který legalizoval práci dětí nad 10 let. Tímto krokem chtěla vláda zlepšit situaci už tak existujícího více než milionu dětských pracovníků.

A tak i když bolivijská ekonomika rozhodně podporu potřebuje, Gatesovy plány jen rozohnily tamní politiky. Snad bude mít nejbohatší muž planety větší štěstí jinde.