skip to main content

Bollywood, Mozart a Mandelův efekt. Pár nápadů, co si pustit dnes večer

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravila šéfka webu Forbes.cz Adéla Kozáková.

Bahubali 1 a 2

Reklama

(Netflix, 158 a 165 minut, 2015 a 2017)

Mám pro vás hádanku. Co se stane, když spojíte film Sparta s romantickou komedií a přidáte počítačové efekty jako z prvního videoherního Zaklínače? Odpověď zní: Bahubali. A je to boží…

Jestli vám něco chybí během dlouhé černé zimy s příchutí covidu, je to nadsázka, barvy a epický příběh. A jestli něco během pandemie máte, je to čas. Tenhle dvoudílný, dohromady víc než pětihodinový epos, je vaše odpověď na všechny pandemické chmury.

Na pár hodin se totiž ocitnete ve světě, kde nefungují pravidla – aspoň ne ta, která nás nazpaměť naučil Hollywood. Ve světě, který vás bude bavit, ať už svojí bizarností, nebo jen tím, že vám postupně všechny postavy přirostou k srdci, tedy až se v nich konečně vyznáte.

Kdybychom měli popisovat příběh, byli bychom tu ještě chvíli, tak aspoň ve zkratce: těšte se na ultimátní zradu, ještě ultimátnější pomstu, velkou lásku, heroické bitvy a taky loď ve tvaru labutě, která se najednou vznese do oblak, aby na ní ústřední pár mohl začít tančit. Navíc Bahubali je nejen opravdový král, ale taky král tetování. Jo, a druhý díl je lepší než jednička.

Mozart in the Jungle

(Amazon Prime, 30 minut jeden díl, 2014)

Reklama

Mozart in the Jungle je diváky přehlížený seriál, a to i přesto, že si odnesl Zlatý glóbus. Pochází z produkce bratrů Coppolových, hlavní roli v něm má Gael García Bernal a je to přesně ta milá indie věc, kterou jste hledali (čtěte „indý“, ne „Indie“, s Bahubali tenhle seriál společného vážně nic nemá).

Jeden díl má jen něco kolem půl hodiny a celá série pouze osm dílů, takže si seriál můžete buď dávkovat jako odpočinek během práce, nebo jako jeden velký binge na celý večer.

Děj byl v době vzniku seriálu prezentován jako „Sex ve městě pro muzikanty“, a je to zčásti pravda. Sex v něm je, muzikanti rozhodně taky a skutečně se příběh odehrává ve městě. Ale tón seriálu je úplně jiný (ano, toho klišé v podobě hudební berličky jste si všimli správně) .

Ale už k ději: Třicetiletý mexický dirigent Rodrigo, wunderkind hudebního světa přezdívaný Nový Mozart, dostane práci jako hlavní dirigent newyorského orchestru. Na obrazovce se před vámi rozehraje představení o několika dějstvích, které vám nejen ukáže, jak těžké je vnést novou energii do zkostnatělé struktury, ale také prosadit se v extrémně soutěživém světě plném intrik.

To všechno za zvuku vážné hudby a točené tak mile a snově, jak to jen Roman Coppola a kamarád Wese Andersona Jason Schwartzman umí. A nějaká ta romantika je tam taky, nebojte.

Jak na… s Johnem Wilsonem

(HBO GO, 30 minut jeden díl, 2020)

Neurotický Newyorčan (ne Woody Allen, ale titulní John Wilson) chodí po New Yorku s kamerou a… to si pište, že se z toho začne postupně skládat bizarní mozaika o lidských povahách, názorech i konspiračních teoriích všeho druhu.

Díl o paměti třeba rozebírá Mandelův efekt – fenomén, kdy si lidé často pamatují něco, co se nestalo – třeba smrt Nelsona Mandely, který ale v té době ještě čile chodil po zemi.

Jestli tedy nemáte zrovna chuť na epický film, ale na pouť do hloubky lidské mysli a perfektní pohled do uzavřených sociálních kruhů, pak je tenhle seriál to nejlepší, co večer můžete podniknout, pokud tedy zrovna podobný experiment nebudete podnikat na vlastní kůži na Clubhouse.

Reklama
Reklama