Letošnímu roku se přezdívá supersportovní. Hlavně mezi sázkaři – málokdy se stane, že během prvních sedmi měsíců proběhne mistrovství světa v hokeji, fotbalové Euro i letní olympiáda.

Sázkové kanceláře a jejich bookmakeři mohou slavit. Zatímco uplynulé hokejové mistrovství bylo co do počtu vsazených tiketů historické, fotbalové mistrovství Evropy, které začíná právě dnes, by ho mohlo ještě trumfnout.

Na utkání letošního mistrovství světa v hokeji přijali bookmakeři Tipsportu více než šest milionů tiketů se sázkami dohromady za 1,703 miliardy korun. Podle mluvčího Václava Sochora šlo o absolutní rekord mezi hokejovými šampionáty v historii firmy. Vloni to bylo 1,4 miliardy.

„Z celkové vsazené sumy sázkařům obvykle vyplatíme zpět na výhrách kolem devadesáti procent. Některé zápasy tak pro nás skončí ziskověji, na jiné vyplácíme víc peněz, než jsme přijali,“ konstatuje mluvčí.

Obdobná situace byla ve Fortuně, kterou vlastní skupina Penta. Šampionáty mají navíc schopnost přilákat i sváteční sázkaře, což byl případ hokejového turnaje, který se navíc hrál v Česku a v němž se domácím hráčům nebývale dařilo.

„Nakonec jsme na vkladech dosáhli na 870 milionů korun, což představovalo meziroční nárůst zhruba o čtvrtinu. A třeba ve finálovém utkání jsme sázkařům vyplatili o dvanáct milionů víc, než kolik bylo na utkání vsazeno,“ informuje mluvčí Fortuny Petr Šrain.

S výší sázek i počtem aktivních hráčů jsou spokojeni také v Betanu. „Počty překonaly hranici z předešlého mistrovství i naše očekávání,“ pochvaluje si Jakub Vilikus, hlavní bookmaker Betana.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Vůbec nejsázenějším sportem je ale podle mluvčího Fortuny fotbal. Zhruba polovina sázek, kterou v kancelářích Fortuny přijímají, je podaná právě na něj, a tak je pro ně fotbalové Euro vůbec největší událostí letošního roku. Účast českého týmu je samozřejmě opět pozitivním impulzem.

„Objem přijatých sázek by se mohl vyšplhat za 1,4 miliardy korun, což by v porovnání s posledním evropským turnajem v roce 2021 představovalo nárůst o třetinu. Tím bychom překonali i dosud rekordní fotbalové mistrovství světa v Kataru,“ prozrazuje Petr Šrain.

Jeho kolega z Tipsportu operuje s ještě vyššími čísly, k nimž může přispět i zlatý úspěch českých hokejistů, který sázkaře povzbudil. „Na Euro v roce 2021 jsme přijali sázky za 1,4 miliardy korun, teď je náš nejoptimističtější odhad až ke dvěma miliardám korun,“ vypočítává Václav Sochor.

Evropský šampionát je pro fanoušky i sázkaře zajímavý i proto, že se hraje v sousedním Německu a zároveň má v období Eura většina pravidelných soutěží volno, takže nebude – kromě tenisového Wimbledonu – na co sázet.

Horší je to s postavením českých fotbalistů. Že nejsou zrovna nadějí mistrovství, odrážejí i kurzy na jejich úvodní duel s Portugalskem, které se řadí k nejlepším týmům šampionátu. Na výhru Česka si mohou fanoušci vsadit v kurzu 6,5:1, výhra Portugalska má kurz 1,5:1, remíza 4,3:1.

„Obě země můžeme srovnat i z pohledu kurzů na titul mistrů Evropy: Portugalsko devět ku jedné, Česká republika sto,“ připomíná mluvčí Tipsportu. Obdobné kurzy nabízí i Fortuna nebo Betano, které je i partnerem letošního mistrovství.

Naopak složitější pozici bude mít podle bookmakerů letní olympiáda v Paříži. Předně proto, že její fotbalový turnaj není až tak atraktivní jako třeba ten hokejový na zimních hrách. Navíc soutěže probíhají v termínu, kdy už se naplno rozbíhají fotbalové ligy, představující konkurenci.

Výhodou je ale podle Šraina mimořádná mediální pozornost – a atraktivita olympiády se odvíjí do značné míry i od toho, kolik medailových nadějí má ve hře Česko. V pařížský prospěch hraje i místo konání, protože poslední olympiády trpěly časovým posunem. Žádné historicky vysoké sázky ale kanceláře neočekávají a vyhlížejí spíše nižší stamiliony.

Slibují si ale, že fanoušci i bookmakeři poznají nové, méně sledované sporty, které mohou zaujmout. „Právě na ty malé sporty se často vyplatí vsadit. Naši bookmakeři se jim totiž nevěnují soustavně a nemají vždycky tolik informací a tak hluboké know-how jako v případě nejoblíbenějších sportů,“ tvrdí Václav Sochor, mluvčí Tipsportu.

Dominuje sázení online.

Na jednom tiketu může sázející vyhrát maximálně deset milionů korun. Pokud ale cílí na vyšší výhru, lze vklad rozdělit na více tiketů. „Máme sázkaře, kteří si vsadí za statisíce na jediný tip, občas se objeví tiket za milion. Typický sázkař ale na sportovní zápasy vsadí za stovku na tři až pět příležitostí, jejichž kurzy se násobí a výsledným kurzem se vynásobí vklad,“ popisuje praxi.

Dominuje sázení online a klíčové jsou i mobilní aplikace. Občas se sázkařům vyplatí zariskovat a vložit důvěru do týmu, který propadá. Tak tomu bylo třeba v uplynulém hokejovém šampionátu. „V zápase Kanady s Rakouskem vedl po druhé třetině favorizovaný zámořský tým 6:1, přesto se jeden sázkař rozhodl vsadit dvě stě korun, že Rakousko v kurzu 800:1 dokáže zremizovat, což se nakonec stalo. Vyhrál 160 tisíc korun,“ prozrazuje Petr Šrain z Fortuny.

Podobný zázrak se pak stal i na posledním fotbalovém mistrovství světa v Kataru. Tam si zase jeden z fanoušků vsadil 65 tisíc na výhru Saúdské Arábie nad Argentinou v kurzu 26:1. Vybrat si pak mohl výhru 1,69 milionu korun.

„Na velké turnaje vždy připravujeme i řadu speciálních sázek. Na hokeji to byla třeba díra v ledu, s čímž tuzemské zimní stadiony v poslední době mívaly problémy. Klasikou bývá rovněž sázka na výpadek proudu nebo nahého fanouška na hřišti,“ popisuje s úsměvem Petr Šrain a dodává, že na začínajícím Euru má výpadek osvětlení kurz 22:1 a naháč 7:1.