Zatím je to jen taková hračka, ale mohla by mít docela rozumné využití. Malé zařízení zabudované v botě umí ukládat energii, která vzniká při chůzi. Není jí moc, ale stačí na to, aby poháněla wearables – chytré gadgety jako brýle, náramky, sponky nebo prsteny napojené na počítač, které by pak nemusely mít baterky.

Celé to vymysleli v německém výzkumném centru HSG-IMIT ve Villingen-Schwenningenu. Je to vlastně taková minielektrárna ukrytá v podrážce. Jedna její část vyrábí elektřinu, když pata došlápne na zem, druhá když se noha v chůzi zhoupne.

smart shoe1

Zařízení musí zůstat malé a lehké, takže z něj moc elektřiny nedostanete. Když budete kráčet rychlostí 5 km/h po pevném povrchu, získáte pár miliwattů. Původně z toho měla vzniknout samozavazovací obuv pro seniory. Taková bota by poznala, že si ji člověk obul, a sama by si utáhla tkaničky. Uměla by se taky zase rozvázat. Teď se ale ukazuje, že uplatnění v praxi bude daleko větší, než se původně předpokládalo.

smart shoe 2

Do boty je možné zabudovat taky senzor, který měří zrychlení a změnu směru. „Představte si hasiče nebo záchranáře, kteří vcházejí do neznámé budovy. Toto zařízení by zaznamenávalo, kudy šli,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Klevis Ylli. Není první, kdo boty na podobném principu vymyslel, na trhu se jich v minulosti objevilo už několik. Jejich problém byl ale v tom, že zařízení bylo příliš těžké.

Existuje spousta dalších nápadů na nejrůznější vychytávky na botách. Najdete je třeba v tomto článku.


Další článek na Forbes.cz o nových technologiích:

Revoluční vychytávky, které změní život v blízké budoucnosti