Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes mimo jiné o velkých sportovních slibech – o tom prezidentském i o dodržování olympijského rozpočtu.
Neočkuješ
se, zaplatíš. Volume II.
Už minule jsme psali o tom, že neočkovaní hokejisté v NHL musí počítat s nižšími výdělky, neboť kluby mají možnost pozdržet jejich gáži v momentu, kdy kvůli chybějící vakcinaci nebudou moci nastupovat v Kanadě. Totéž pak čeká jejich ještě mnohem lépe placené severoamerické kolegy – basketbalisty z NBA.
„Pokud nesplníte lokální nároky související s očkováním,
nedostanete plat,“ uvedl Mike Bass, výkonný viceprezident
soutěže.
Nejčastěji zmiňovanými hráči bez potřebného osvědčení jsou Kyrie Irving (Brooklyn Nets, 34,9 milionu dolarů na rok) či Andrew Wiggins (Golden State Warriors, 31,6 milionu dolarů na rok). Jelikož v jejich městech mohou do hal jen očkovaní, hrozí jim výpadek ze všech domácích duelů, a tím pádem ztráta poloviny gáže.
Jsou desítky milionů dolarů dostatečnou motivací, nebo už spíše neadekvátně tvrdým nátlakem? A vyplatí se vůbec držet v kádru někoho, kdo obden nemůže hrát? Vývoj budeme sledovat, možnou nápovědu ale nabízí Nový Zéland, kde tamní neočkovaný basketbalový reprezentant Tai Webster dostal od svého klubu výpověď.
„Podporujeme volbu každého, i ohledně očkování. Ale žijeme v neobvyklé době a on by bez očkování nemohl cestovat tak, aby za nás mohl v této sezoně nastupovat,“ řekl majitel týmu New Zealand Breakers.
Miliardy
mám, teď budu prezidentem
Proti tomuto chlapovi nechcete stát v žádném ringu. Ani v tom politickém. Manny Pacquiao, jeden z nejoceňovanějších boxerů dějin, ohlásil v emotivním videu na Facebooku konec sportovní kariéry a hodlá se stát novým prezidentem Filipín.
Nás to zajímá především proto, že majetek bijce zvaného Pac-Man (soupeře prakticky požíral jako ona legendární postavička z počítačové hry) se odhaduje někde kolem 220 milionů dolarů, tedy zhruba 4,5 miliardy korun. Dost na někoho, kdo vyrůstal na jihu filipínského souostroví v krajní chudobě.
Jmění mu dává punc člověka, který se nepotřebuje v politice obohatit. A to, jak třeba Američané i Češi poznali, na voliče funguje. „Pověsil jsem rukavice na hřebík, ale bojovníkem zůstanu i mimo ring,“ pronesl dvaačtyřicetiletý Pacquiao. „Moje země potřebuje změnu. Potřebuje vládu, která bude skutečně sloužit lidu. Vládu s integritou, transparentností a s porozuměním.“
Zemi s více než 110 miliony obyvatel zatím vede extrémně svérázný Rodrigo Duterte, který svoji sbírku machistických citátů rozšířil i během covidu, kdy vyzval k tomu, aby policisté stříleli lidi porušující lockdown. Pacquaio ho přitom dříve podporoval v jeho nelítostném potírání drogových kartelů, později ale kritizoval jeho příliš těsné vazby na Čínu a četné korupční kauzy vlády.
Zároveň douška, aby se snad nezdálo, že kandiduje zástupce havlovského ražení – Pacquiao zase kupříkladu pronesl, že filipínská LGBT komunita je pro něj „horší než zvířata“. Tady bude každá rada i rána zlatá.
Tom
se vrací, sáhněte do peněženky
Pacquiao se sice do letošní Top 25 nejlépe placených sportovců světa dle Forbesu už nedostal, zato Tom Brady obsadil s ročním příjmem 76 milionů dolarů krásné deváté místo. A teď dává superstar amerického fotbalu vydělat jiným – především těm, kdo obchodují se vstupenkami.
Hrající legenda se totiž s týmem Tampa Bay Bucaneers vrací do Bostonu, kde devatenáct let působil v dresu New England Patriots. Touha vidět někdejšího miláčka vyšponovala ceny lístků několikanásobně. Zatímco loni průměrná cena vstupenky činila 341 dolarů, na návrat Bradyho se nejlepší místa na internetu prodávají za více než pět tisíc dolarů (přes sto tisíc korun).
„Tohle je první případ v historii našeho sportu, kdy vstupné na jeden zápas dosahuje obvyklé ceny za celou sezonu,“ řekl pro list Boston Herald John Higgins, majitel tamní společnosti Higs Tickets.
Pro fanoušky jsou to zásadní výdaje, pro Bradyho samozřejmě drobné. Jeho majetek je odhadován nejméně na čtvrt miliardy dolarů a i to je pořád málo oproti jeho manželce. Supermodelka Giselle Bündchen vydělala přes 400 milionů dolarů.
Nejambicióznější plán ze všech: Nepřeplatit
V poslední desetiletích to připomíná snahu spočítat zrnka písku na poušti. Od Atén 2004 se stalo železným pravidlem, že rozpočet olympijských her není nikdy dodržen, ba naopak – kdo už dopředu s násobným zvýšením nákladů počítá, počíná si moudře.
Prakticky jistě dopadne stejně i Paříž 2024, příští z olympiád. V takové situaci se zdá nemoudré přicházet s kategorickými prohlášeními, jenže… „Klíčovým konceptem pro nás je to, že naše hry se uskuteční včas a podle rozpočtu,“ pronesla pro Reuters Kathy Carter, CEO letních her v Los Angeles 2028.
Taková slova se jí mohou vrátit poměrně ošklivě, zvlášť když v LA pracují s relativně nízkým rozpočtem 6,9 miliardy dolarů. Pro srovnání, Rio 2016 utratilo čtrnáct miliard a letošní odložené Tokio 2021 přes dvanáct miliard dolarů. Pokud tedy ve „městě andělů“ svůj finanční plán dodrží, bude to ekvivalent všech zlatých medailí.