skip to main content
Graf týdne

Na olympijských hrách není důležité zvítězit, ale zaplatit je

Náklady na OH? Oh… Na olympiádách se překonávají všemožné výkony, z jednoho se ale už stal monotónní stereotyp. Původní rozpočet her je pokaždé razantně překročen.

Z olympijského hesla „Rychleji, výše, silněji“ tak platí ohledně nákladů nejpádněji prostřední slovo. Navyšování peněz na pořádání her se stalo jejich charakteristikou bezmála stejně jako zviditelňování sportů, o jejichž existenci člověk dosud neměl ani tušení.

Hry mají tu moc nablýskat každý sport, jako když z půdy snesete zaprášenou almaru a uděláte z ní empírový příborník. Jenže to něco stojí. Důkazem je posledních pět letních olympiád, které se ani v jednom případě nevešly do budgetu, který organizátoři slibovali.

Nikoli objemem peněz, ale násobkem překročeného objemu peněz jsou na tom nejhůř Atény. Země, kde se olympiáda zrodila, překročila náklady na hry z roku 2004 více než pětinásobně. Řekové rozhodně při přípravě sportovního svátku nemohli – slovy Václava Klause staršího – ležet pod cypřiši a popíjet ouzo, faktem je, že jeho organizace přispěla k prohloubení řecké finanční krize.

Reklama

Ještě o něco víc se „rozšoupli“ Rusové při chystání zimní olympiády 2014 v Soči. Budget taktéž více než zpětinásobili, přičemž se dostali na sumu převyšující 1,1 bilionu korun. Pro srovnání – stávající statní rozpočet pro celé Česko je 1,9 bilionu.

A letošní Tokio? Doplatilo i na to, že mělo být loňské. Olympiádu o rok odložila pandemie covidu, což ji prodražilo v přepočtu téměř o šedesát miliard korun. Koronavirus navíc ani v tomto roce nedovolil přijet do země sportovním fanouškům, jichž mělo být odhadem čtyřicet milionů, čímž pohřbil vyhlídky na tučné příjmy z turismu.

„Když Tokio získalo pořadatelství her, nikdo neměl samozřejmě o nějakém covidu ani tušení, ale teď to může být další memento,“ napsal australský ekonom Tim Harcourt. „Přitom už před pandemií rostlo hnutí odrazují města od hostitelských rolí právě kvůli enormním nákladům,“ upozornil.

Takže ještě jedna parafráze v duchu barona Coubertina, zakladatele novodobých olympijských her: Není důležité zvítězit v klání o olympiádu, ale následně ji zaplatit.