Richard Branson je jeden z nejvýraznějších britských podnikatelů a miliardářů. Za své jmění, které Forbes letos spočítal na 5 miliard dolarů, vděčí značce Virgin, pod kterou spadá několik stovek společností. V našem žebříčku miliardářů je Richard Branson na 330. místě. V domovské Británii se rozhodl podporovat nadějné podnikatele a v tomto textu popisuje svou nejdůležitější zkušenost, kterou se jim snaží předat.

„Jestliže máte všechno pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu.“ Všichni malí podnikatelé by měli poděkovat legendárnímu pilotovi formule 1 Mariovi Andrettimu za tenhle citát, který by se měl stát mantrou každého z nás.

Je normální, že podnikatelé mají pocit, že nejsou schopni ovládnout všechno, co může mít na jejich byznys vliv, a bojí se chvíle, kdy jim něco podtrhne nohy. Pokud procházíte těžkými časy a bojíte se nejhoršího, vězte, že nejste jediný, kdo tenhle pocit zažívá. Den poté, co jsme spustili Virgin Atlantic, za mnou přišel úředník z banky a vyhrožoval, že nám tuhle společnost zavře. Vyhodil jsem ho ze dveří a zavolal svému týmu, abychom tuhle nepříjemnou situaci společně nějak vyřešili.

Dotek paniky zbystří mysl, zvedne adrenalin a pomůže se lépe soustředit. Je důležité nebát se strachu, ale využít ho jako katalyzátor, abyste svoje podnikání dokázali posunout na další stupeň. Koneckonců strach je energie. Ovládnutí strachu vám pomůže přijmout potřebný risk a zkoušet nová řešení. Otázkou ale je: Jak na to?

Když cítíte, že nemáte kontrolu nad tím, co děláte, je důležité tenhle pocit nepotlačovat a nesnažit se projekt dokončit na vlastní triko. To je recept pouze na to, jak selhat. Musíte spolupracovat s přáteli a kolegy, dát hlavy dohromady, hledat rady a přijmout pomoc v jakékoli formě.

Čtěte také: Jak být úspěšný jako Bill Gates nebo Elon Musk? Radí exmanželka zakladatele Tesly

Průzkum od Virgin Media Business ukázal, že třetina malých podniků nikdy nikoho neoslovila, když měla problémy, a nehledala pomoc. Budování podniku je neuvěřitelně těžké, a aby se to podařilo, tak pomoc ostatních jednoduše potřebujete. Tohle jsem se naučil velmi brzy, a proto jsem převedl část svých odpovědností na další talentované kolegy.

V dnešní době je k dispozici celá řada prostředků pro podnikatele, které vám pomohou překonat strach z neúspěchu a akcelerovat vaši cestu k úspěchu. Seedcamp, Techstars a také naše Virgin StartUp a Virgin Media Business Digital Skills Hub – to je jen několik z nich. Dobrá rada může znamenat rozdíl mezi úspěchem a pádem.

Británie byla vždy skvělým místem pro začínající podnikatele. Je to jedna z nejrespektovanějších zemí světa pro své inovace a ducha podnikání, ale nyní si potřebuje na poli podnikání co nejvíce rozšířit obzory. Doufám, že tohle je ta nejlepší cesta, jak posunout její ekonomiku zase o něco dál. Když nebudeme podporovat nové nápady a inovace, zvadne, včetně části nás.

Podnikatelé a rostoucí podniky jsou motorem naší ekonomiky a my tomu můžeme přispět povzbuzením další generace podnikatelů. Nejlepší šancí je uvést nové produkty a služby, jež obohatí náš život a ekonomiku. Představte si naši ekonomiku bez nich. Každá firma, dokonce i Facebook, Microsoft a Virgin, začínaly jako startupy a podívejte, kde jsou nyní. Další taková firma může vyrůstat hned vedle vás – musíte jim k tomu jen pomoci.

Rostoucí firmy často cítí, že jsou v tom samy, a bojují, aby se prosadily na trhu. Tohle byl určitě můj případ, když jsem před 40 lety začal podnikat. Popravdě, kdyby nebylo mojí matky Eve, která prodala svůj náhrdelník a část zisku mi věnovala, nemyslím, že by Virgin kdy vznikl. Mezi úspěchem a neúspěchem je jen tenká hranice a každá pomoc se počítá.

Proto jsem založil Virgin Media Business’ #VOOM: Pitch to Rich 2015. Chceme dát šanci většímu počtu nových podnikůatelů, aby se stali součástí tradice úspěšného podnikání ve Spojeném království.

Autor: Richard Branson, prostřednictvím Capital Flow