Virgin Orbit, malá společnost velkého miliardáře sira Richarda Bransona, doufala v lepší start. Na druhou stranu, dala si za cíl dosáhnout až ke hvězdám, a to není jen tak. Včera se to ukázalo, když selhal první pokus o vynesení rakety do vesmíru letadlem.

První pokus, který rozhodně není posledním, se konal v pondělí 25. května u pobřeží Los Angeles. Virgin Orbit k letu použila upravený Boeing 747 jménem Cosmic Girl. Tahle kosmická holka pak pod křídla dostala raketu LauncherOne a společně vyletěly z letiště Mojave Air & Space Port směr oběžná dráha.

Cílem bylo vynést 16 metrů dlouhou raketu do nadmořské výšky 11 tisíc metrů (35 tisíc stop), kde by zažehla motor a vydala se na svoji sólo cestu do vesmíru.

Plán to byl skvělý, skutečnost ho ale ignorovala. Krátce po uvolnění rakety došlo podle společnosti k „anomálii“. Mise byla následně ukončena a letadlo s posádkou se bezpečně vrátilo na zem.

„Povedlo se nám splnit mnoho cílů, které jsme si stanovili. Bohužel však ne všechny,“ řekl CEO Virgin Orbit Dan Hart v oficiálním prohlášení. „Tak či tak jsme ale udělali první velký krok k budoucím úspěšným misím. Naši technici sesbírali mnoho cenných dat a další raketa už čeká na svou cestu, která je v plánu brzy.“

I když zatím oficiálně není jasné, co se při prvním pokusu pokazilo, na snímcích z radaru je vidět, jak se raketa rozpadá – pravděpodobně jako následek exploze po zažehnutí jejího motoru NewtonThree čtyři sekundy po uvolnění z křídla boeingu.

Raketa nesla pouze zkušební zátěž, simulující hmotnost družice vynášené do vesmíru. Pokud by svého cíle dosáhla, dostala by se na nižší oběžnou dráhu, odkud by za chvíli znovu vstoupila do zemské atmosféry.

Virgin Orbit chce pomocí raket LauncherOne na oběžnou dráhu vynášet družice o hmotnosti až 500 kilogramů. Mít svůj vlastní satelit by tak nemuselo být fikční výsadou protivníků Jamese Bonda, ale ze soukromých družic by se mohl stát další doplněk do „stáje“ světových miliardářů, hned po vlastním tryskáči, helikoptéře a superjachtě.

K neúspěšnému startu se vyjádřil i Elon Musk. „Dostat se na oběžnou dráhu není lehké,“ napsal CEO konkurenční společnosti SpaceX, kterého tenhle týden také čeká důležitý start ke hvězdám. „S Falconem 1 nám to zabralo čtyři pokusy.“

Co hraje Virgin Orbit do karet, je její dobrá příprava. Hotových už má několik raket, které technici na základě prvního a dalších pokusů budou modifikovat.