„Jsou to určitě ty nejnákladnější podmínky v historii českého fotbalu,“ vysvětloval novinářům předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík. „Bude to ztrátová akce. Ale pomůže to českému fotbalu.“

S tím fanoušci určitě souhlasí. Už dlouho nebyl kalendář české fotbalové reprezentace tak nabitý atraktivními týmy. První velké utkání sice reprezentace nezvládla, ze slavného londýnského Wembley si od Angličanů v boji o Euro odvezla pětigólový výprask, příznivci fotbalu jsou ale i tak v dobré náladě. Vždyť uvidí Brazílii!

Brazilský národní tým bude v Praze hrát podruhé. První přátelské utkání tu Kanárci odehráli v roce 1956, kdy remizovali s Československem 0:0. O šest let později se tyhle týmy setkaly podruhé, tentokrát rovnou ve finále mistrovství světa v Chile. Brazílie vyhrála, i bez zraněného Pelého porazila Masopusta a spol. 3:1. Teď se tedy oba týmy utkají potřetí. A dalo to hodně práce.

Na mistrovství světa se samostatný český národní tým podíval zatím jenom jednou, v roce 2006, a skončil už ve skupině. Proto bylo nutné vyjednávat o přátelském utkání. A hlavně zaplatit startovací částku: 20 milionů korun. Už je jasné, že finančně na zápase český fotbalový svaz prodělá.

Česko, které se aktuálně drží na 48. příčce v žebříčku FIFA, nastoupí v úterý ve 20:45 proti aktuálně třetí Brazílii. Pokud proti sobě postavíme základní sestavy obou týmů v jejich posledních zápasech a spočítáme jejich hodnotu na trhu podle webu Transfermarkt, bude hrát 81,7 milionu eur Čechů proti 543 milionům eur v nohách hráčů Brazílie.

Podívejte se na předpokládané základní sestavy obou týmů, včetně aktuálních hodnot hráčů podle Transfermarktu.

Nejdražším brazilským hráčem je v nepřítomnosti Neymara barcelonský záložník Philippe Coutinho, za kterého by teď zájemci platili 100 milionů eur.

Českým nejdražším hráčem je pravý bek Pavel Kadeřábek, jehož aktuální hodnota se pohybuje kolem 18 milionů eur.