Březnový Forbes je na světě! Na titulní stránce je tentokrát čerstvý podnikatel roku a majitel rodinné firmy Koh-i-noor Vlastislav Bříza. Další příběhy mimořádných podnikatelů najdete jako obvykle uvnitř čísla. A nejen těch českých…

Bez rodiny jste nic – Vlastislav Bříza se stal novým českým Podnikatelem roku 2014 – vyhrál v soutěži, kterou pořádá společnost EY. Majitel rodinného impéria Koh-i-noor holding by si ve svých osmašedesáti letech už mohl užívat zasloužený odpočinek, zvlášť když mu záda jistí jeho dva synové a synovec, které do vedení podniku zapojil. On se však na důchod rozhodně nechystá. „Otec umře v botách, protože jeho poslání je být ve fabrice až do soudného dne,“ říká o něm jeden z jeho synů Vlastislav Bříza mladší.

bříza cover done


Podnikatelé roku – Celá soutěž EY  o podnikatele roku je přehlídkou výjimečných českých firem a také mimořádných příběhů jejich majitelů. Představíme vám některé z nich – poznejte třeba Jaroslava Horáka z nakladatelství Albatros, Petra Mahdalíčka ze společnosti Simplity nebo třeba Stanislava Bernarda z rodinného pivovaru Bernard.

Podnikatele---Bernard done


Zakletý poklad – Pavel Tykač a spol. rozehráli největší hru svého energetického byznysu. Odměna za výhru je obrovská – stovky miliard korun zakleté ve stamilionech tun dosud nevytěženého českého uhlí. Věc má ale jeden velký háček, a tím jsou těžební limity. Podaří se dosáhnout jejich prolomení?

danglar uhli done


30 nejlepších akcií – Aneb kam dát peníze, aby vydělávaly. Dali jsme dohromady přední experty z oboru financí a přinášíme vám tipy na 30 firemních akcií, které by vám v příštích letech mohly přinést slušný zisk a zároveň s sebou nenesly příliš velké riziko.

Akcie - Apple done


Hypersmyčka 1200 km/h – Elon Musk – zakladatel automobilky Tesla a společnosti SpaceX – přichází s další odvážnou vizí. Tou je hypersmyčka – projekt ultrarychlého cestování v ocelových tubusech, které by v dohledné budoucnosti mohlo od základu změnit způsob, jakým se přepravujeme.

Musk done


Opak Bílé labutě – V pražské Pařížské ulici, která je už teď místem s největší koncentrací luxusních značek, by měl v příštím roce vyrůst nový obchodní dům. A ani ten nemůže být obyčejný. Má být obdobou londýnského Harrods či pařížského Galleries LaFayette a mohl by do Prahy přilákat takové značky jako Chanel, Ralph Lauren či Miu Miu, které ještě pro své obchody v Čechách nenašly dostatečně vhodný prostor.

Pařížská done


Boty pro královnu – Anglické obuvnická firma Loake má 135letou tradici, řídí ji člen už čtvrté generace majitelů a dnes dodává boty pro britskou královskou rodinu. Příběh o tom, jak je důležité soustředit se na kvalitu toho, co děláte, a vytrvat, i když vám okolnosti nepřejí.

andrew-loake done


Napište nám, jak se vám březnový Forbes líbí – petr.simunek@forbes.cz