Brněnské softwarové společnosti Moravia IT loni klesly tržby po rekordním roku 2022 na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky a odpovídají tržbám z roku 2019. Meziročně klesly o půl miliardy na 3,9 miliardy korun.
Zisk sice poklesl také, o sedmdesát milionů korun na 367, ale zůstal vyšší než v letech 2020 a 2021, vyplývá z výroční zprávy.
Firmu v předchozích letech nijak nepoznamenal covid, naopak v době pandemie činnost firmy ještě akcelerovala.
Firma se zabývá testováním, překlady a lokalizací softwaru do více než tří set jazyků a rozvíjí byznys v oblasti poskytování služeb firmám.
Jde o takzvané managed services, což jsou činnosti, které jsou pro firmy důležité, ale nesouvisejí s hlavním předmětem jejich podnikání. Běžně jsou to právě různé IT služby.
Je to z globálního hlediska velmi konkurenční prostředí, proto firma usiluje o posílení konkurenceschopnosti na světových trzích.
„Důležitá je schopnost inovace reflektující měnící se a vyvíjející se potřeby zákazníků,“ vyplývá ze zprávy.
Firma sídlí v brněnském kancelářském komplexu Vlněna, kvůli globálnímu působení má pobočky ještě v Irsku, Japonsku, Argentině, Velké Británii a Polsku a dceřiné společnosti v Maďarsku, Číně a Kolumbii.
Počet zaměstnanců dlouhodobě rostl, v posledních dvou letech však začal mírně klesat. Z maxima v roce 2021, kdy jejich počet dosáhl 1130, se předloni snížil o třicet a loni o dalších pětadvacet na 1075. I přesto meziročně mírně rostly osobní náklady, které přesáhly 1,1 miliardy korun.
Od roku 2017 se firma stala součástí britské skupiny RWS Holding, která byla jedním z jejích konkurentů. Transakce dosáhla hodnoty 320 milionů dolarů, což tehdy v korunách dělalo téměř sedm miliard korun.
Moravia IT původně vznikla jako dceřiný podnik překladatelské společnosti Moravia Translation, kterou hned po revoluci založili manželé Forstingerovi. Od svého začátku se soustředila na lokalizace aplikací.
Moravia stojí za překlady softwaru pro významné IT společnosti, jako jsou například Oracle, IBM nebo Microsoft.