Slávu moravské gastronomie šíří stále se rozrůstající počet skvělých podniků. Kdo je však v regionu opravdovou hvězdou? To napoví výsledky soutěže Gourmet Brno 2022, organizované tamním turistickým informačním centrem.

Po roce se zase sešli majitelé a majitelky restaurací, barů, bister, cukráren, pivnicí a kaváren, aby společně oslavili vítěze nejlepších z nich – a to jak v Brně, tak na celé jižní Moravě. Letos se o pozornost nezávislé profesionální poroty ucházela téměř stovka podniků v kategoriích od fine diningu po pivnice.

Někteří králové obhájili trůn, jiní se na něm ocitli poprvé. Seznamte se s hvězdami jihomoravského gastra!

Kohout NA VÍNĚ

Korunku za nejlepší brněnskou restauraci si letos nasadil podnik sídlící v Domě umění na Malinovského náměstí. Příjemná restaurace s krásnou zahrádkou a vždy famózním nejen degustačním menu je brněnskou finediningovou jistotou.

Víno Šílová

Mimo Brno byla vybrána jako hvězda restaurace Víno Šílová v centru Mikulova. Pod jednou střechou spojuje vinařství, ubytování a restauraci, jejíž jídla jsou ovlivněná vínem či hrozny – ať už přímo v receptech, nebo vínovým párováním.

Break Feast Bistro by Eggo

Nejlepším bistrem v Brně je letos Break Feast Bistro by Eggo. Kluci jsou už zdřívějška známí svým původním food truckem, který proměnili na krásné malé bistro na Dvořákově ulici. Vyhlášené je především svými nekonvenčními vaječnými snídaněmi.

Pedro’s Streetfood

Jihomoravským bistrům pak stejně jako loni vládne mikulovské Pedro’s Streetfood. Jeho americky laděný koncept začínal v Lednici ve foodtrucku a specializuje se na burgery, hot dogy, sendviče a belgické hranolky.

Buchta B

Za kavárny to v Brně vyhrála Buchta B, milý a barevný podnik na Štefánikově ulici, kde si pečou nejen vlastní bezlepkové dobroty. Majitelům patří i mladší sestra Buchta C, která sídlí v Platzu, tedy ve dvoře domu na Zelném trhu, kde najdete i hotel Anybody, Mikrofarmu, bar Slast nebo knihkupectví Book Therapy.

Půl na Půl

Mimo Brno si pak korunu nasadila znojemská kavárna a cukrárna Půl na Půl. Podnik, kde si sami pečou nejen croissanty plněné vším možným včetně slané náplně, vám nabídne výběrovou kávu a domů si odnesete krom zážitků třeba i jejich čerstvý chleba.  

Sorry, pečeme jinak

Jako nejlepší brněnskou cukrárnu porota vybrala vyhlášenou magickou dílnu Šárky Divácké a to nejen pro její kultovní mechový dort se cvrčky.

A lahodné nápoje?

Za pivnice to vyhrál jako loni Lokál U Caipla ze sítě Ambiente, mimo Brno pak Vorkloster z Předklášteří. Na sklenku vína si pak zajděte do Vicino DiVino, které je nejlepší brněnským vinným barem, nebo do regionálního vítěze Vinařství Válka. Kam na koktejl? Samozřejmě do Whisky baru, který sice neexistuje, ale korunu za nejlepší bar si udržel i letos.