Softwarový holding Solitea, vyvíjející podnikové a účetní systémy pro tuzemské i zahraniční zákazníky, vznikl před šesti lety spojením Martina Cíglera a jeho Cígler Software s expartnerem investiční skupiny J&T Martinem Fedorem. A od té doby agresivně expanduje a to nejen organicky, ale také skrz akvizice.

Čtěte také: Miliardář Šmejc: Chceme z Air Bank a Monety vytvořit největší banku na českém trhu

Jako například teď. Solitea, která si zakládá na partnerství s Microsoftem, a jejíž tržby přesahují miliardu korun, si totiž pod stromeček nadělila další dárek, který doteď tajila.

„Pořídili jsme si několik partnerů Microsoftu z Čech i ze Slovenska. Ve dvou vlnách před Vánoci jsme koupili pět firem, které spolu souvisejí,” uvedl pro Forbes Martin Cígler, který je menšinovým vlastníkem holdingu a zároveň jej z pozice předsedy představenstva vede.

Spoluvlastník a předseda představenstva holdingu Solitea Martin Cígler. Foto: Tomáš Nosil

Konkrétně společnost pohltila brněnské firmy ze skupiny Gemma Systems. „Jde o českou Gemmu, slovenskou Gemmu a brněnskou Dynamicu, jejichž konsolidovaný obrat se pohybuje kolem 100 milionů korun,” řekl Cígler a dodal, že tím Solitea získává do svého portfolia kromě specialisty na Microsoft i implementátora předního světového softwaru pro řízení výroby Infor LN a zákazníky jako Škoda Transportation nebo Tatra Trucks.

„Dále jsme koupili společnost BI Experts. Jsou to Brňáci, je jich 25, rostou ročně o 40 procent a nedělají v podstatě nic jiného než Business Intelligence (BI). Mají zákazníky jako Strojírny Poldi nebo výrobce laboratorní techniky BioVendor,” vypočítal dále matador podnikových systémů, který si v těchto dnech čistí hlavu od manažerských starostí v Jižní Americe, kde v doprovodném vozidlu českého kamionu Martina Macíka projíždí trasu Rallye Dakar a je tak jedním z členů jeho týmu, který si vzal letos za cíl dostat jej konečně na stupně vítězů.

Martin Cígler (uprostřed) při loňské účasti na Rallye Dakar. Právě teď si tuto zkušenost opakuje.

Martin Cígler začal podnikat hned po revoluci, když v roce 1990 v Brně založil Cígler Software vyvíjející podnikové a účetní systémy, před šesti lety se pak spojil se slovenským expartnerem J&T Martinem Fedorem a svou firmu začlenil do nově vzniklého holdingu Solitea. Dodnes se za finanční podpory Fedorova fondu Sandberg Capital rozrostl o další firmy jako tuzemské Altus Software, Vema, Aquasoft, CDL, J.K.R, rakouskou JET ERP, nebo slovinskou SAOP.

Současná struktura holdingu Solitea znázorňující jeho největší entity. Zdroj: Holding Solitea

Holding je rozkročený do osmi zemí střední a východní Evropy, zakázky ale získává i jinde. Před rokem na sebe upozornil výhrou v tendru na dodávku softwaru pro finskou celní správu za více než půl miliardy korun.

Cena transakce současných akvizic nebyla kvůli obchodním podmínkám zveřejněna, dle odhadů Forbes jde o nižší stovky milionů korun, což Cígler nevyvrátil. „Vše je financované ze zisku a další akvizici dáme zřejmě taky ze zisku,” uvedl s tím, že holding nedostatkem hotovosti rozhodně netrpí. Roční EBITDA se pohybuje nad 120 miliony korun a sám Martin Cígler i Sandberg Capital jsou připraveni do firmy v podstatě okamžitě nalít další peníze. Aktuální konsolidované roční tržby holdingu by po započítání koupených firem měly narůst na na 1,4 miliardy korun.

Zatímco první akvírovanou skupinou Gemma Solitea získá prohloubení portfolia a znalostí v oblasti ERP systémů (Enterprise resource planning – automatizované řízení zdrojů ve firmě pro zefektivnění procesů výroby), kde je tradičně silná, nákupem BI Experts získala pomyslnou vstupenku do oblasti BI.

„Věřím tomu, že jde o obrovský trh. A s tím, že máme dnes nějakých 6500 zákazníků na ERP systémech, tak z nich se nám velmi rychle může rekrutovat skupina firem, které budou dost velké na to, aby utratily pěkné peníze i v BI,” je přesvědčený Cígler.

Martin Cígler Foto: Tomáš Nosil

Společným jmenovatelem je pak partnerství akvírovaných firem s americkým Microsoftem, kterému brněnský podnikatel důvěřuje i do budoucna. „Věříme, že to Microsoft bude ještě pár let dávat a líbí se nám jeho produkty i strategie,” vysvětlil, proč se zaměřil právě tímto směrem.

Solitea od svého vzniku prudce roste. Každým rokem její existence do ní přibývá několik firem a Cígler přiznává, že kvůli mnoha akvizicím v rychlém sledu není dostatek času na jejich integraci. „Při našem růstu nemůžeme fúzovat, to bych nedělal nic jiného. Potřebuji vše uřídit,” říká s tím, že jednotlivé firmy sice spadají pod vedení Solitey a je v nich „cítit její duch“, v každé z nich se ale i tak udržuje až domácí pracovní atmosféra bez korporátních sklonů.

Apetit po akvizicích má ale Solitea i letos. Už na přelomu ledna a února by se měla rozrůst o další firmy. „Chystáme se ještě rozmnožit o jednu nebo dvě zajímavé firmy,“ potvrdil Cígler s tím, že cena i další důležité podmínky už jsou dojednány.

Na to, které firmy to konkrétně budou, si ale musíme počkat.