„Sky is the limit?“ Dávno ne; u oblohy to jen začíná. Brněnská společnost TRL Space Systems Petra Kapouna posílá na oběžnou dráhu největší komerční satelit v historii Česka, chystá průzkum podzemních chodeb Měsíce a zachraňuje maledivské řasy. „Kosmický byznys je především byznys s daty,“ říká její zakladatel. A má v plánu v něm hrát zásadní roli jak na nebi, tak i na zemi.
Existuje několik úhlů, z nichž by stálo za to článek o Petrovi Kapounovi a jeho firmě TRL Space Systems odpálit.
Ten lidský by začal u toho, jak si Kapoun v dětství po zážitku z brněnské hvězdárny vyrobil na půdě svou vlastní verzi NASA z papundeklu – a dnes šéfuje subjektu s investiční hodnotou deset milionů eur, spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou a posílá družice na orbit.
Podnikatelský úhel by začal zase u toho, jak při studiích obchodoval s golfovým vybavením, přivedl tím k českému golfu pár tisíc lidí a za pár let vyměnil golfový míček za krátery rozrytý povrch Měsíce, jehož podzemní lávové chodby se v současné chvíli chystá též prozkoumat.
Ale vnořme se do toho ještě odjinud, totiž z úhlu kancelářského designu – a podívejme se, co má Petr Kapoun vystavené na poličce ve svém působišti na břehu brněnské říčky Svitavy.
„Tenhle kosmonaut byl vytištěný na tiskárně u Josefa Průši,“ ukazuje Kapoun na figurku z produkce českého krále 3D tisku. „S Prusa Research teď vyvíjíme speciální polymer, který by měl mít stejnou kvalitu jako hliník, a my s ním tak mohli tisknout malé demonstrační satelity.“
Hned vedle trůní model letounu Airbus A380. „Ten považuji za jeden z největších technických výrobků lidstva, tohle je pro mě inspirace z hlediska inženýringu,“ chrlí ze sebe kadencí laserového děla z Hvězdných válek (z nichž mimochodem doposud neviděl jediný díl) energický mladý muž a přesouvá se k modelu Rolls Royce hned vedle.
„To je pro mě jedna z nejdůležitějších značek na světě,“ říká k automobilu. „Mám rád tradici, mám rád ruční výrobu, unikátnost a věci, co vydrží – je to protiklad k masové produkci, která ničí svět.“
Je tu také model nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa v Dubaji („Když na nějakém meetingu nefunguje projektor, říkám si, jak je tohle možné, když lidi dokázali vybudovat něco takového?!“), obrovská raketa Apollo Saturn V postavená z Lega („Tohle a Sojuz jsou nejlepší rakety díky té jednoduchosti, rychlosti i opakovatelnosti výroby; a jako Lego je to mnohem zábavnější než Mezinárodní vesmírná stanice“).
Je tu soška buldoka oděného v britské vlajce, která brněnskému rodákovi připomíná jeho první větší byznys, a to hned vedle figurky ze Skotska, jež dnes považuje tak trochu za svůj druhý domov. A pak je tu, samo sebou, také konstrukce malého satelitu.
Člověku by se sice vešla do dlaní, ale přesně taková bude tvořit jádro největší komerční družice, která vyletí na orbit za existenci samostatného Česka – a to už příští rok, na palubě rakety Falcon společnosti SpaceX Elona Muska. Své místo už tam má zarezervované.
Jak zachránit satelit, planetu i tequilu
„V současné chvíli nám běží stavba tří satelitů,“ říká muž, který do kosmického průmyslu dříve vstoupil v pozici českého šéfa italské společnosti SAB Aerospace. „První z nich je TROLL, naše soukromá družice, pak připravujeme jeden satelit pro komerčního zákazníka a jeden pro stát.“
Zmíněný komerční rozměr družice TROLL spočívá v tom, že slouží – krom jiného – jako platforma pro otestování několika produktů, které Kapounovy TRL Space Systems vyvíjejí v partnerství s dalšími subjekty z tzv. Brno Space Cluster – k jehož zakládajícím členům Kapoun patří.