Teplota venku klesá, vánoční stromečky zaujímají svá místa na náměstích a ulice zdobí rozsvícené girlandy. Duch Vánoc se pomalu šíří mezi nás a přípravy na sváteční dny se blíží. Co ale běží už v plném proudu, jsou objednávky na vánoční cukroví, pro které nadešel čas právě teď. 

Ačkoli původně pohanský zvyk, kdy sladkosti ze sušeného ovoce měly během zimního slunovratu fungovat jako ochranný amulet příbytku lidí i zvířat, už vymizel, malé sladké dobroty se stále těší velké oblibě. Čím dál více domácností, přesněji víc jak šedesát procent, se navíc rozhodne mít Vánoce v klidu, upéct si jen pár druhů a se zbytkem cukroví se spolehnout na profesionály, kteří dnes už nabízejí cukroví, včetně variací bez lepku či cukru.

Není proto divu, že některá cukrářství už dokonce hlásí stop stav. Tak si pospěšte, tady máte pár tipů, kam pro to nejvypečenější cukroví v Brně:

Bez cukru

Péct bez cukru a bez lepku je v tomhle podniku na Novobranské základ. Pro ty, kteří oceňují tenhle přístup, je tak letošní mix devíti lowcrab druhů cukroví snem. Najdete tady linecké, maková kolečka, marcipánové rolády, čokoládové zvonečky, zázvorky a dokonce i úly. 

A na chuť

Oblíbené sladké okénko v Černovicích opět peče bomby. Letos mají holky v nabídce třeba pařížské rohlíčky, pistáciové crinkles, mandlové hvězdičky s krémem, pusinky s citronovým krémem nebo išelské dortíčky s višňovým krémem…

Dezertína

Linecké kolečko a rohlíček bude stačit. Vyhlášená cukrářka Dezertína letos připravila jen dva druhy vánočního cukroví, zato ale pořádné. Její linecké kolečko v maxi variantě je od loňské zimy kult.

Mlsná holka

Mlsná holka na Poštovské nemá klasické cukroví, ale vyladěné vánoční makronky. Kdo miluje malá plněná francouzská kolečka, může mít na vánočním stole speciální zimní edici se slaným karamelem, nugátem, kokosem nebo baileys. A super designem k tomu.

Tutti Frutti

V téhle milé cukrárně mají letos opravdu nabito. Nachystali si cukroví jak bez lepku, tak čistě rostlinné nebo klasické máslové. Bez lepku si tak můžete objednat třeba čokoládové želvičky nebo snickers. Čistě rostlinné pak pomerančovo-skořicové bochánky nebo linecké stromečky. Jako máslovou klasiku pak třeba mocca srdíčka, kokosovo-rumové kuličky či ořechové rybičky.

Kejky

Cukrářství Kejky ve svém letošním mixu nabízí třeba pekanové košíčky, mandlové laskonky, išelská kolečka nebo linecké s mákem a citronem. Tradičně si můžete objednat i jejich vanilkový vaječný likér. 

Sladko Brno

Cukroví do krabičky má i letos cukrářství Sladko, kde pro vás vybrali ty nejlepší druhy připravené jejich vlastním způsobem. Zabalit si tu můžete nechat třeba brandy koule s višní, karamelové ořechy nebo italské amaretti. 

A kam si pro cukroví chodíte vy? Napište nám svůj tip.